Pôvod zvláštneho úkazu na Marse vedci doteraz nevysvetlili
Nad južnou hemisférou Marsu sa v roku 2012 dvakrát objavil veľký, jasný oblak, ktorý však mohol byť aj polárnou žiarou.
Medzinárodnému tímu astronómov sa nepodarilo odhaliť pôvod zvláštneho úkazu, ktorý sa v roku 2012 dvakrát objavil nad južnou hemisférou Marsu.
Vedci k jednoznačnému záveru nedospeli
Po analýze záberov dospeli k záveru, že pravdepodobne šlo o viac než 1000 kilometrov dlhý oblak alebo o veľmi jasnú polárnu žiaru.
Úkaz po prvý raz spozorovali amatérski astronómovia v marci 2012, pričom po desiatich dňoch zmizol. O mesiac neskôr sa znova na desať dní objavil. Odvtedy ho už však ani raz nespozorovali. Vedci následne zábery podrobne preskúmali, no k jednoznačnému vysvetleniu nedospeli.
Do úvahy pripadajú dve teórie
"Jedna teória je, že šlo o oblak oxidu uhličitého alebo vodných čiastočiek. Vieme, že na Marse sa nachádzajú oblaky, no doteraz sme ich pozorovali maximálne vo výške 100 kilometrov. Tento úkaz sa však nachádzal vo výške 200 kilometrov, kde by sa už žiadne oblaky vyskytovať nemali, pretože atmosféra v takejto výške je veľmi riedka. To, že sme tento úkaz pozorovali celkovo dvadsať dní, je preto veľmi prekvapujúce," uviedol Antonio García Muňoz z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
"Druhým vysvetlením je, že šlo o marťanskú verziu polárnej žiary. V tej oblasti sme ju už v minulosti pozorovali. Tento úkaz bol však omnoho jasnejší, než akákoľvek doteraz pozorovaná polárna žiara na Marse alebo na Zemi. Ak to bola naozaj polárna žiara, tak bola tisíckrát jasnejšia než tá najjasnejšia pozorovaná polárna žiara. Je preto ťažké uveriť, že na Marse sa môže vyskytovať taká jasná polárna žiara. Ak je však jedna z týchto dvoch teórií pravdivá, tak to znamená, že o hornej vrstve atmosféry Marsu vlastne nič nevieme," dodal Muňoz, ktorý s kolegami publikoval štúdiu o tomto úkaze v časopise Nature.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.