Pavlis zostáva vo funkcii, opozícii sa ho nepodarilo odvolať
Predseda parlamentu Peter Pellegrini otvoril 47. schôdzu národnej rady k odvolávaniu ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podali zástupcovia opozičných strán minulý piatok.
Opozícia videla dva hlavné dôvody na odvolanie Pavlisa z funkcie. Prvým bol možný konflikt záujmov pre jeho pôsobenie vo firme Port Service a druhým schválenie investičnej pomoci pre Duslo Šaľa vo výške 58 miliónov eur.
Vládny kabinet za ministrom stojí
Návrh na odvolanie ministra predstavil poslanec za OĽaNO Igor Matovič. "Táto schôdza je o výraznom konflikte záujmov, vďaka ktorému môže utrpieť Slovenská republika závažné škody," povedal v pléne Matovič.
Vládny kabinet za svojím ministrom stojí. Na stredajšom rokovaní vyjadril s návrhom opozičných poslancov jasný nesúhlas. "Ide o šikanovanie. Neexistujú žiadne dôvody, aby sa takáto schôdza konala," povedal po rokovaní vlády na tlačovej besede premiér Robert Fico.
Odvolávanie vyznieva ako zúfalý výkrik do tmy
Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča by bolo hanbou, keby minister hospodárstva bol človek, ktorý koná v prospech seba, keď vykonáva verejnú funkciu. "Je hanba Roberta Fica, že Pavlis je stále ministrom," povedal. Matovič verí, že Pavlis dopadne ako Pavol Paška, ktorý sám odstúpil z funkcie.
Minister hospodárstva všetky podozrenia a obvinenia zo strany opozičných poslancov rázne odmietol. "Pripadá mi to, že ma dnes chcete potrestať za to, že pred viac ako desiatimi rokmi som išiel na diaľnici Bratislava - Trnava rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, ale dnes je tam povolená rýchlosť 110. Celá iniciatíva skupiny poslancov, ktorých spoločné preferencie sa hýbu od nula po nula celá nič, vyznieva ako zúfalý výkrik do tmy a schizofrenický pokus odborníkov na všetko," reagoval v parlamente počas svojho vystúpenia minister Pavlis.
Neetické správanie sa šíri ako lepra
V parlamentnej rozprave vystúpila aj podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO). Kauza ministra Pavlisa podľa Jurinovej len dokazuje, že neetické správanie a kríza politickej morálky sa v našej spoločnosti šíri ako lepra. To, že Pavlis ani premiér Robert Fico nevidia konflikt záujmov v tomto učebnicovom príklade, je len dôkazom toho, že kultúra v politike klesla na bod mrazu.
"Čo je väčší konflikt záujmov ako to, že Pavol Pavlis sedí za občanov a za ich peniaze v dozornej rade Fondu národného majetku a zároveň jeho firma žaluje ten istý Fond národného majetku o rozprávkovú sumu pol miliardy korún? Čo už môže byť väčší konflikt záujmov, ako to, že člen dozornej rady Fondu národného majetku požičia svojej firme peniaze, aby mohla pokračovať v súdnom spore, ktorý v konečnom dôsledku môže obrať občanov o 60 miliónov eur?" spýtala sa Jurinová.
Odstúpenie Pavlisa z ministerskej stoličky respektíve jeho odvolanie predsedom vlády by malo byť samozrejmosťou aj podľa predsedu poslaneckého klubu strany Most-Híd Lászlóa Solymosa. Smeru by podľa neho malo ísť o to, aby sa zbavil nálepky korupcie.
Pavlis sa vyhováral ako malý chlapec
"Kým nebudú v tejto krajine fungovať kontrolné mechanizmy a inštitúcie, tak prehráme boj s korupciou a klientelizmom. Parlament je najvyššia inštitúcia v tejto krajine. Kým my nebudeme dôslední a principiálni, nemôžeme to očakávať od nikoho. Kým nepremeníme slová na činy, tak nám nikto neuverí, že boj s korupciou a klientelizmom myslíme vážne," povedal Solymos. Poslanci za Most-Híd podľa neho budú hlasovať za pád Pavlisa, čím urobia malý krok pre slušnosť a politickú kultúru v parlamente.
"Hanbíte sa za svojho kolegu? Hanbíte sa za svojho ministra? Toto sú tie istoty, ktoré ste občanom sľubovali v dvetisícdvanástom?" pýtal sa zvýšeným hlasom zákonodarcov za Smer-SD poslanec za SaS Ľubomír Galko. Pavlis sa podľa Galka vyhováral ako malý chlapec, že firme sídliacej v Karibiku nepožičal na súdne trovy v spore so štátom 20-tisíc eur.
"Na čo sa to hráte? Aby ste prikrývali amorálne konanie vášho nominanta? Od vás a vášho premiéra je to čisté farizejstvo," dodal exminister obrany. Keby mal v sebe Pavlis aspoň kúsok cti, pratal by sa z funkcie sám, myslí si Galko. Na cti však podľa Galka nominantom Smeru nikdy nezáležalo. Pavlisovi Galko preto vyslovil hlboké opovrhnutie.
K OĽaNO, NOVA a SaS sa pridalo aj KDH
Zástupcovia opozičných strán OĽaNO, NOVA a SaS začali zbierať poslanecké podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu ešte koncom januára. Minulý týždeň sa k nim pridalo aj KDH. Dôvodom je možný konflikt záujmov pre Pavlisovo pôsobenie vo firme Port Service. Tá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur so štátnym Fondom národného majetku SR (FNM).
Šéf rezortu hospodárstva v januári vysvetľoval svoj vzťah a pôsobenie v spoločnosti Port Service pred parlamentným výborom pre hospodárske záležitosti, no opozičných poslancov nepresvedčil. Neodpovedal totiž podľa nich na kľúčovú otázku, odkiaľ mal 600-tisíc korún (20-tisíc eur), ktoré zaplatil ako súdny poplatok, aby spoločnosť mohla pokračovať v súdnom spore so štátom.
Pavlis tvrdí, že so spoločnosťou Port Service, a. s. nemá nič spoločné
Pavlis tvrdí, že od roku 2006 so spoločnosťou Port Service, a. s. nemá nič spoločné. Ako ďalej uviedol, na valnom zhromaždení pôsobil ako overovateľ, ktorý nemá žiadne kompetencie, ktorý len dohliada na to, že všetky úkony spojené s valným zhromaždením sú v súlade so zákonom.
Minister tiež podotkol, že v momente, ako sa skončilo valné zhromaždenie v júli 2006, sa jeho činnosť so spoločnosťou Port Service, a. s. skončila. "To znamená, že od druhej polovice roka 2006, keď som potom nastúpil ako poslanec Národnej rady SR, som so spoločnosťou nemal nič spoločné," povedal.
Na prípad spoločnosti Port Service upozornila občianska aktivistka
Na prípad spoločnosti Port Service upozornila občianska aktivistka Veronika Remišová, ktorá je poslankyňou v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Spor FNM s Port Service najprv v roku 2008 vyhral štát. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podľa Remišovej podal dovolanie a Najvyšší súd SR v inom zložení rozhodol v neprospech štátu. Podľa výročnej správy FNM za rok 2013 ide o jeho druhý najvyšší súdny spor. Spoločnosť sa s Fondom národného majetku súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur.
Port Service (šéfom predstavenstva bol Pavlis) podal žalobu na FNM v decembri 2002. Vtedajší predseda poslaneckého klubu za Smer v NR SR Robert Fico onedlho nominoval Pavlisa za člena dozornej rady fondu. Pavlis bol podľa aktivistky Remišovej v konflikte záujmov. Keď bol vo FNM, poskytol Port Service pôžičku 600-tisíc korún na odvolanie proti rozsudku krajského súdu v roku 2006, keďže firma neuspela. Viacerí opoziční poslanci majú pre túto pohľadávku podozrenie, že Pavlis pôsobí vo firme dodnes. Ten naopak tvrdí, že od roku 2006 so spoločnosťou Port Service, a. s. nemá nič spoločné.
Akcionárom Port Service je podľa Obchodného registra SR od augusta 2006 firma Castelo Holdings NV na ostrove Curacao. Dovtedy, od mája 2003, bola spoločníkom Port Service spoločnosť Port Service Bratislava, spol. s r.o. (PSB), Pavlis bol predsedom predstavenstva Port Service od decembra 2001 do júna 2003. Konateľom PSB bol od júla 1992 do júla 2006 (od decembra 1993 do apríla 1995 spolu s Andrejom Babišom). Jedným z troch akcionárov tejto spoločnosti je firma Fin-Mark, spol. s r.o., ktorú vlastní Pavlis s manželkou.
Chronológia odvolávania členov druhej vlády Roberta Fica:
november 2012
V Národnej rade (NR) SR sa 19. a ani 20. novembra 2012 nekonala mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, pretože oba dni sa neprezentoval dostatočný počet poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS po tom, ako vládny Smer-SD 14. novembra 2012 zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.
Opozícia upozorňovala na to, že justičný systém dlhodobo požíva nízku dôveru verejnosti, prehĺbila sa však najmä po niektorých informáciách, napríklad o rozhodnutí súdu, podľa ktorého má bývalý prezident SR Michal Kováč zaplatiť exšéfovi SIS Ivanovi Lexovi odškodné a ospravedlniť sa mu za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska.
Opoziční poslanci tiež upozornili na trestné stíhanie za film Nemoc tretej moci na podnet sudkyne Heleny Kožíkovej a aj na rozhodnutie súdu, podľa ktorého má generálna prokuratúra Štefanovi Harabinovi zaplatiť 150 000 eur za to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka neoprávnene zasiahol do jeho práv.
Premiér Fico 20. novembra 2012 vyhlásil, že postup Smeru-SD, ktorý zablokoval mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra spravodlivosti Boreca, je správny. Opozícia podľa neho odvolávanie ministra nemyslela vážne a rokovanie iniciovala samoúčelne, čo vraj potvrdili výroky viacerých opozičných poslancov, ktorí priznali, že by za odvolanie Boreca z funkcie nehlasovali. Fico zdôraznil, že na vyslovenie nedôvery Borecovi neexistujú žiadne dôvody.
september 2013
Pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP čelil v NR SR návrhu na vyslovenie nedôvery predseda vlády Robert Fico. Mimoriadna schôdza sa začala 17. septembra a trvala do 19. septembra 2013, no dvojdňová rozprava bola bez Ficovej účasti, bez účasti ministrov i poslancov vládnej strany. Pád kabinetu podporilo 59 zo 142 prítomných zákonodarcov, 82 bolo proti a jeden sa zdržal.
Opoziční poslanci Ficovi vyčítali, že podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors, ktorá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva.
Fico označil návrh opozície na jeho odvolanie za absurdný, podľa opozície však mimoriadna schôdza mala zmysel, Ficovu neprítomnosť na schôdzi opoziční poslanci označili za zbabelosť a aroganciu, podľa nich ukázal slabosť a samotný Smer-SD strach.
október 2013
Mimoriadna schôdza NR SR k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa konala 24. októbra 2013. Vysloviť nedôveru Zvolenskej pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky navrhli opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd a pod návrh sa podpísalo 40 zákonodarcov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská však vo funkcii zostala, za jej odvolanie hlasovalo 50 zo 128 prítomných poslancov.
Opozícia, ktorá ministerku Zvolenskú niekoľkokrát pred mimoriadnou schôdzou vyzvala, aby odstúpila, upozornila, že rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie, čím zanedbal svoje povinnosti a ohrozil tak zdravie a životy ľudí. Exminister zdravotníctva, poslanec za KDH Ivan Uhliarik podotkol, že dva dni pred vypršaním licencie malo MZ k dispozícii všetky podklady, no výberová komisia zasadla až päť dní po skončení licencie.
február 2014
Vládny Smer-SD zablokoval 4. februára 2014 mimoriadnu schôdzu NR SR o predaji emisií počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 - 2010, keď nezahlasoval za jej program. Ani 13. februára 2014 na ďalšej mimoriadnej schôdzi NR SR neodvolali poslanci premiéra Roberta Fica z postu predsedu vlády SR, za Ficov pád a pád celej vlády hlasovalo 49 zo 128 prítomných zákonodarcov, 78 bolo proti a jeden sa zdržal.
Mimoriadne schôdze iniciovali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká "garážová" spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre roky 2008 až 2012 za 5,05 eura za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur a ako povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo "na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur."
Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Interblue Group informoval vládu SR. Na čele vlády stál Robert Fico, ktorý neurobil nič, aby obchod zastavil, aj keď to navrhoval vtedajší minister životného prostredia. Premiér tak nesie zodpovednosť za nevýhodný predaj emisií. Podľa Freša má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. Premiér Fico viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho za bluf.
marec 2014
Za odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca hlasovalo 25. marca 2014 na mimoriadnej schôdzi parlamentu 50 zo 131 prítomných poslancov, minister teda zostal vo funkcii. Vysloviť nedôveru ministrovi spravodlivosti navrhli opoziční poslanci pre dovolanie, ktoré Borec podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne. Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj vládna strana Smer-SD.
Úplatok si podľa súdu pýtal za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú, zvýhodnenú cenu. Opozícia zdôrazňovala, že minister nevysvetlil dôvody podania dovolania a pripomínala, že v Olejníkovej kauze v žiadnom prípade nešlo zo strany Boreca o zabránenie justičnému omylu.
október 2014
Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera sa konala 30. októbra 2014. Podnet na Richterovo odvolanie podpísalo 36 poslancov všetkých opozičných strán. Opozícia chcela ministra práce zosadiť z funkcie pre kauzu prideľovania eurofondov spoločnosti Star EU. Na mimoriadnu schôdzu pozvali aj slovenských europoslancov a zástupcov Európskej komisie na Slovensku.
Zistenia Konzervatívneho inštitútu o extrémnej úspešnosti spoločnosti Star EU pri čerpaní eurofondov, ktorú pred niekoľkými rokmi odporúčal starostom vtedajší generálny manažér Smeru-SD Richter, vypovedajú podľa opozičných poslancov o existencii ďalšej tunelárskej schémy obludných rozmerov. Opozícii sa Richtera odvolať nepodarilo, za návrh hlasovalo 50 opozičných poslancov, 77 poslancov Smeru-SD bolo proti a hlasovania sa zdržal jeden opozičný poslanec.
november 2014
Mimoriadna schôdza NR SR o odvolaní predsedu vlády Roberta Fica sa konala cez víkend 8. a 9. novembra 2014. Historicky prvé víkendové nočné odvolávanie premiéra iniciovali poslanci za SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO a časť nezaradených, podľa nich Fico a strana Smer-SD dlhodobo vytvárajú organizovaný systém, ktorý vedie k podpore klientelizmu a zneužívaniu verejných zdrojov a verejnej moci.
Premiér Robert Fico v rokovacej sále parlamentu počas nočného zasadnutia k jeho odvolávaniu chýbal a opozícii sa premiéra Roberta Fica odvolať nepodarilo. Za jeho odvolanie hlasovalo 53 zo 133 prítomných poslancov, proti bolo 79 zákonodarcov a jeden sa zdržal. NR SR rokovala 49 hodín.
Opozičné strany podali 9. novembra 2014 do parlamentu návrh na odvolanie predsedu NR SR Pavla Pašku v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Návrh podpísalo 44 poslancov všetkých opozičných subjektov. Pozícia Pavla Pašku v NR SR ale zostala nezmenená. Mimoriadna schôdza sa skončila krátko po tom, ako sa začala, poslanci neschválili jej program.
Pavol Paška však v noci z 15. na 16. novembra oznámil, že odstúpi z postu predsedu NR SR. Urobil tak vo volebnom štábe kandidáta na post primátora Košíc Richarda Rašiho. Ako dôvod Paška uviedol útoky na jeho osobu. Novým predsedom NR SR sa stal 25. novembra dovtedajší minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD).
december 2014
Parlamentná schôdza, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Počiatka, sa konala 12. decembra. Dôvodom na zvolanie schôdze bol sporný tender Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. na zabezpečenie platieb mýta palivovými kartami, v ktorom uspela firma Paywell, a. s. Opozícia považuje zákazku za predraženú a neefektívnu a odvolávanie ministra dopravy iniciovalo KDH s tým, že tender označilo za účelový a zákazku za predraženú a neefektívnu.
Kritizovalo aj to, že na konci vlastníckeho reťazca za úspešnou firmou Paywell, a. s. je cyperská schránková firma. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísalo 46 opozičných poslancov. Minister dopravy Ján Počiatek zostal na svojom poste. Opozícii sa na mimoriadnej schôdzi NR SR nepodarilo ministra odvolať. Za vyslovenie nedôvery Počiatkovi hlasovalo 46 poslancov, proti bolo 74 zákonodarcov.
18. februára 2015
Poslanci opozície sa pokúsia na schôdzi NR SR odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Dôvodom je možný konflikt záujmov pre Pavlisovo pôsobenie vo firme Port Service, ktorá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur so štátnym Fondom národného majetku SR (FNM). Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podali zástupcovia OĽaNO, KDH, SaS a NOVA pre zjavný konflikt záujmov, pretože Pavlis ako člen dozornej rady FNM figuroval v spoločnosti, ktorá je v spore so štátom.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.
Pátracia akcia v Nízkych Tatrách: Po mužovi našli len auto
Horskí záchranári pátrali po nezvestnom turistovi, ktorý sa neozýval manželke.
Žiga: Vo vláde môže dôjsť k zmenám, hrozí zvyšovanie dane
Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga odmieta kritiku, že by v parlamente vládol chaos. Nevidí ani priestor na predčasné voľby.
Hrozí pád vlády? Pellegrini odpovedal jasne
Prezident upozorňuje na narastanie miery nestability a konfliktov v koalícii.