• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.9.2024Meniny má Miriama
21°Bratislava

Absolventom škôl zväčša nevznikajú povinnosti voči SP

  • 14:19 17.04.2013
  • BRATISLAVA
Absolventom škôl zväčša nevznikajú povinnosti voči SP

Aké povinnosti vzniknú absolventom stredných či vysokých škôl po ukončení štúdia voči Sociálnej poisťovni, závisí od ich rozhodnutia, čo budú robiť ďalej.

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, ak si absolvent po škole nenájde prácu a zostane nezamestnaný, bez ohľadu na to, či bude alebo nebude v evidencii úradu práce, voči Sociálnej poisťovni nemá žiadne povinnosti.

V takomto prípade za neho neplatí sociálne poistenie nikto, zároveň však nemá ani nárok na žiadne dávky. "Má ale možnosť prihlásiť sa na dobrovoľné sociálne poistenie od 16 rokov veku. Na výber má tri "balíky" dobrovoľného poistenia, komplexné dobrovoľné poistenie (nemocenské, dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti), samostatné dôchodkové poistenie, alebo kombináciu nemocenského a dôchodkového poistenia," uviedol Višváder.

Ako pokračoval, v takomto prípade sa prihlási na pobočke Sociálnej poisťovni v mieste svojho trvalého bydliska a začne platiť poistné, ktoré si sám zvolí. Minimálne však 138,13 eur, najviac až 1 381,39 eur. Ak sa absolvent zahlási na úrade práce, môže si za toto obdobie evidencie neskôr doplatiť dôchodkové poistenie.

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni nevznikajú ani absolventovi, ktorý odíde do zahraničia. Avšak ak si na Slovensku platí dobrovoľné sociálne poistenie, odchodom do krajín mimo Európskej únie mu toto poistenie nezaniká a stále má povinnosť platiť ho.

"Ak je prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie a/alebo poistenie v nezamestnanosti, vznikom povinného poistenia v členských štátoch EÚ, štátoch EHP alebo Švajčiarska prestáva trvať dobrovoľné nemocenské poistenie a/alebo poistenie v nezamestnanosti v Slovenskej republike," skonštatoval Višváder. Ako pokračoval, dobrovoľné dôchodkové poistenie trvá aj v týchto prípadoch, ak sa z neho poistenec neodhlási.

Ak sa absolvent rozhodne podnikať a stane sa z neho samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), nemá taktiež žiadne oznamovacie ani prihlasovanie povinnosti voči Sociálnej poisťovni.

"Povinnosť platiť poistné ako SZČO mu vznikne až k 1. júlu nasledujúceho kalendárneho roka po roku, kedy začal podnikať, ak za prvý rok podnikania je jeho príjem vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu," priblížil hovorca Sociálnej poisťovne. Dotyčný však aj v takomto prípade môže využiť inštitút dobrovoľného poistenia.

Ak si absolvent nájde prácu, povinnosti voči Sociálnej poisťovni za neho vybaví zamestnávateľ.
Pri odchode do zahraničia je situácia iná

Sociálna poisťovňa upozorňuje študentov a nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú odísť za prácou do zahraničia, aby nezabudli na svoje povinnosti.

Samotný odchod poisťovni oznamovať nie je potrebné, avšak ak majú uzatvorené dobrovoľné poistenie, musia v ňom pokračovať, alebo sa z neho odhlásiť. Takto predídu tomu, aby sa ocitli na zozname dlžníkov. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

V prípade, že sa za prácou do zahraničia v rámci krajín EÚ rozhodnú odcestovať zamestnanci, zamestnávatelia a živnostníci registrovaní v Sociálnej poisťovni, musia sa pred svojím odchodom odhlásiť. V príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podajú Registračný list FO - odhlášku. Ako spresnil Višváder, za zamestnanca túto povinnosť plní zamestnávateľ.

"Podľa európskej legislatívy sa na občana vzťahujú zákony týkajúce sa sociálneho zabezpečenia platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť. Znamená to, že napríklad v prípade výkonu zárobkovej činnosti v Rakúsku podlieha občan SR v oblasti sociálneho zabezpečenia rakúskym právnym predpisom," skonštatoval Višváder. Prízvukuje však, že pri podpise zmluvy je dôležité overiť si, či je prihlásený na poistenie v danej krajine. V opačnom prípade nebude mať totižto nárok na dávky.

Odhlasovacia povinnosť nevzniká v prípade, že bol dotyčný za prácou do zahraničia vyslaný. "Pri tomto spôsobe práce mimo SR zostáva občan v oblasti sociálneho zabezpečenia poistený na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu," uviedol Višváder s tým, že tento inštitút môžu využiť živnostníci a zamestnávatelia vysielajúci zamestnancov alebo dohodárov, ak ich práca v zahraničí nepresiahne 24 mesiacov.

Zamestnávatelia a živnostníci v takomto prípade musia podať na pobočke v Sociálnej poisťovni príslušnú žiadosť. "Za zamestnancov, respektíve dohodárov podáva túto žiadosť zamestnávateľ," dodal Višváder.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nad zmenou zamestnania uvažuje necelá polovica Slovákov

Nad zmenou zamestnania uvažuje necelá polovica Slovákov

VČERA - 14:41Ekonomické

Nad zmenou zamestnávateľa uvažuje tento rok necelá polovica Slovákov, častejšie mladí ľudia.

Madrid od októbra zakáže prenájom elektrických kolobežiek

Madrid od októbra zakáže prenájom elektrických kolobežiek

VČERA - 14:18Ekonomické

Madrid od októbra zakáže požičiavanie elektrických kolobežiek. Tri spoločnosti, ktoré majú licencie na ich prenájom, budú musieť svoje zariadenia odstrániť.

Robert Fico: Ťažko povedať, o koľko môže stúpnuť cena plynu od januára

Robert Fico: Ťažko povedať, o koľko môže stúpnuť cena plynu od januára

VČERA - 14:05Ekonomické

Ťažko povedať, o koľko môže stúpnuť cena plynu od januára budúceho roka pre odberateľov na Slovensku.

Konkurencia z Ázie spôsobuje problémy nemeckým výrobcom aj obchodom s obuvou

Konkurencia z Ázie spôsobuje problémy nemeckým výrobcom aj obchodom s obuvou

VČERA - 12:10Ekonomické

Nemeckí predajcovia aj výrobcovia obuvi zápasia s rastúcou konkurenciou ázijských nákupných portálov.

Tento mesiac sa očakáva zníženie sadzieb ECB a prvýkrát aj Fedu

Tento mesiac sa očakáva zníženie sadzieb ECB a prvýkrát aj Fedu

VČERA - 11:13Ekonomické

V priebehu septembra budú krátko po sebe Európska centrálna banka aj americká centrálna banka Fed rozhodovať o nastavení úrokových sadzieb.