Ako správne prať? 8 chýb, ktoré možno robíte
- 18:21 25.02.2015
- BRATISLAVA
Pranie v automatickej práčke nie je až taká veda, no existuje niekoľko zásad, ktoré sa pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku oplatí dodržiavať.
1. Zlé dávkovanie
Ak ho použijeme príliš, špina, ktorá bola zo šiat vytiahnutá, sa s nahromadenou penou zachytí v záhyboch. Sledujte odporúčania na obaloch pracích prostriedkov! Okrem toho, ak to preženiete, môžete si spôsobiť podráždenie pokožky. Výnimku tvoria domácnosti s tvrdou vodou. Tá si vyžaduje použitie väčšieho množstva pracieho prostriedku. Aj pre takýto prípad by mali byť odporúčania na obaloch produktov.
2. Neposlušné zipsy
Zipsy vedia narobiť poriadnu neplechu s oblečením. Kovové zúbky môžu zachytiť jemné tkaniny a poškodiť nám oblečenie. Pred praním takýchto vecí zipsy zatvorte a prevráťte oblečenie na opačnú stranu! Podobne nebezpečné sú aj suché zipsy v práčke, ktoré z jemnej tkaniny bez poškodení len tak ľahko neodtrhnete.
3. Agresívne bielenie
Dvakrát si rozmyslite, kým použijete bielidlo! Čo tak vyskúšať takúto fintu: Hoďte zafarbené oblečenie do veľkého hrnca s vodu spolu s niekoľkými plátmi citróna a priveďte k varu. Tak čo? Pomohlo? Ak máte iné triky na bielenie šiat, napíšte nám o nich v komentároch pod článkom!
Video: Dobré tipy do vašej kuchyne
4. Práčka bez balancu
Ak vaša práčka nestojí na rovnej ploche, vibrácie môžu poškodiť podlahu a opotrebovať i jej súčiastky a ložiská, nehovoriac o zvýšenom hluku z dôvodu nedostatočnej stability.
5. Stratené ponožky
Že vám práčka opäť zožrala ponožky? Skúste to s týmto tikom: Ponožky do práčky nahádžte ako prvé. Znížite tak pravdepodobnosť, že sa vám ich pár zapletie do iného prádla.
6. Špinavá práčka
To nemyslíte vážne! Špinou predsa nič neočistíte. Prádlo periete, aby bolo čisté a nie všetky nečistoty odídu spolu s vodou z práčky von. Zvyšky špiny sa usadzujú v práčke. Zubnou kefkou pravidelne čistite filter s použitím trochy čistiaceho prostriedku a vysušte. Raz do roka by ste okrem toho mali odpojiť i hadicu a prečistiť ju dlhou kefou. Okrem nečistoty ju môžu upchávať i vlasy.
Video: Ako pripraviť skvelé raňajky šampiónov
7. Návody a odporúčania nie sú na okrasu
Občas je dobré, ak si návody predsa len prečítame, aj keď nie sme žiadni prací začiatočníci. Okrem štítkov na oblečení s odporúčaným programom a teplotou vody, by sme si mali pozrieť aj návody a rady na obaloch samotných pracích prostriedkov.
8. Kam s pracími prostriedkami?
- Pre niektorých možno samozrejmosť, no určite sa nájdu ľudia, ktorí doteraz netušili, že rôzne formy pracích prostriedkov sa nedávajú do nádobky v práčke na to určenej.
- Ak používate práškové produkty, vrátane práškových tabliet, tie dávkujte do priehradky. Tekuté formy pracích prostriedkov sa dávajú priamo medzi prádlo v odmerke.
- Gélové kapsule sa vkladajú do bubna pod prádlo.
Ako vyhriať auto ešte rýchlejšie? 3 tlačidlá, ktoré musíte stlačiť
Ak vás neláka predstava šoférovania v mrazivom počasí, spríjemnite si zážitok rýchlo zohriatym interiérom auta.
Tento predmet si v zime berte do auta: Mnohí naň zabúdajú!
Jazdenie v zime si vyžaduje špeciálnu prípravu. Tento predmet doma nenechávajte!
Umelá inteligencia od Google šokovala: Študentovi dala temný odkaz
Študenta prekvapila odpoveď od Google Gemini.
Inštalatér radí: 3 spôsoby, ako doma dosiahnuť teplo ešte rýchlejšie
Aj vám sa radiátory vyhrievajú príliš pomaly? Existujú hneď tri spôsoby, ako zrýchliť ich prácu.
Video: Škriabe vás sveter? Trik s kondicionérom to napraví
Ak si neradi obliekate svoj obľúbený sveter len preto, že je vyrobený z drsnejšieho materiálu, môžete si pomôcť kondicionérom.