Pleseň zabíjajúcu obojživelníky objavili aj na Madagaskare

Pleseň druhu Batrachochytrium dendrobatidis, ktorá zabíja obojživelníky na celom svete, zaznamenali po prvý raz aj na Madagaskare, kde žije približne 500 druhov žiab, z toho takmer 290 endemických. Medzinárodný tím vedcov o tom informoval v časopise Scientific Reports.
"Ak by šlo o miestny kmeň chytridiomykózy, ktorá sa tu vyskytovala vždy, obojživelníky si voči nej mohli vyvinúť určitý stupeň imunity. Ak sa však dostala na Madagaskar len nedávno, tak to môže spôsobiť katastrofu. Množstvo druhov môže vyhynúť," uviedol Goncalo Rosa zo Zoological Society of London. Odborníci preto chcú šírenie ochorenia ďalej monitorovať, pričom navrhujú aj založenie ďalších chovných staníc pre najviac ohrozené druhy. Okrem toho dúfajú, že sa im podarí vyvinúť liek na toto ochorenie.
Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.sciencedaily.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.