• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
22°Bratislava

Kiska varoval šéfa NATO pred dezinformáciami o Ukrajine

  • 20:15 03.03.2015
  • BRATISLAVA
Kiska varoval šéfa NATO pred dezinformáciami o Ukrajine

Konflikt na Ukrajine bol jednou z tém, o ktorých sa rozprával prezident Andrej Kiska s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli. Ako sa uvádza na internetovej stránke prezidenta, zhodli sa, že prímerie medzi proruskými povstalcami a ukrajinskou armádou existuje, ale je krehké.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ---->TU.

"Zodpovednosť Ruska za jeho udržanie trvá. Situáciu netreba dramatizovať, ale bezpečnostné hrozby v Európe sa zmenili a stavia nás to pred výzvy, ktoré sme si ešte pred pár rokmi nevedeli predstaviť," povedal Kiska.

Kiska pripomenul záväzok zo summitu vo Walese

Prezident Kiska otvoril aj tému "informačnej vojny" v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. "Nestačia nám moderné zbraňové systémy, musíme sa vedieť brániť organizovanému šíreniu dezinformácií. Nehovorím o rozdielnych názoroch, ktoré sú prirodzenou súčasťou demokratickej a slobodnej spoločnosti. Hovorím o účelovom narábaní s faktami, o otvorených klamstvách. V kontexte krízy na Ukrajine sa s tým stretávame v takej miere ako nikdy doposiaľ," povedal Kiska.

Prezident pripomenul záväzok zo summitu vo Walese, že rozpočet pre rezort obrany bude rásť. "Dnes môžem povedať, že proces modernizácie slovenskej armády sa začal. Máme ambíciu sa postupne zbaviť ruskej vojenskej techniky".

Kiska rokoval s predsedom Európskej komisie

Sériu stretnutí prezidenta Kisku s tromi najvyššími predstaviteľmi Európskej únie otvorilo rokovanie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Kiska a Juncker riešili témy Ukrajiny, Grécka, podpory pracovných miest, ale aj posilnenia dôvery občanov v európske inštitúcie.

"Niekedy to vyzerá, ako keby mala Európska únia viac problémov, ako ich dokáže zvládať, ale nie je to pravda. Európska únia je dnes ekonomická veľmoc, ktorá však potrebuje viac sebavedomia. A vždy, keď prejavuje súdržnosť a solidaritu, dokáže sa posunúť ďalej," zdôraznil prezident.

Kiska tiež povedal, že ho znepokojuje nárast počtu európskych politikov, ktorí hovoria, že Európska únia je problém. "Európska únia v skutočnosti predstavuje riešenie. Preto dnes potrebujeme v Európskej únii silných lídrov, ktorí spoločne povedú Európsku úniu k tomu, aby predstavovala riešenie."

Pre Slovensko je členstvo v Únii úspešný príbeh

"Pre Slovensko je členstvo v Únii úspešný príbeh, ktorý nám otvoril viac možností, ako sme mali kedykoľvek doteraz," myslí si Kiska.

"O rok budeme predsedať Európskej únii. Ešte donedávna by to bolo niečo nepredstaviteľné. Využijem čas tu v Bruseli, aby som hovoril aj s našimi diplomatmi o príprave nášho predsedníctva," dodal. Rokovania sa dotkli aj témy, ako by mohla Európska komisia pomôcť Slovensku k tomu, aby mu neprepadli nevyčerpané peniaze z eurofondov. Môže ísť až o miliardu eur.

V stredu sa prezident Andrej Kiska stretne s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal na noc výstrahu pred počasím

SHMÚ vydal na noc výstrahu pred počasím

DNES - 17:56Domáce

Výstraha platí od polnoci do utorka rána.

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami,ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami,ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

DNES - 17:26Domáce

Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ.

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

DNES - 16:35Domáce

Podpredsedu strany Demokrati mali obviniť pre prečin podnecovania.

Fico s Orbánom podpísali memorandum, na tomto sa dohodli

Fico s Orbánom podpísali memorandum, na tomto sa dohodli

DNES - 16:09Domáce

Premiéri Maďarska a Slovenska v Bratislave podpísali memorandum.

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

DNES - 16:08Domáce

Počas aktuálnej náborovej kampane sa do polície prihlásilo už viac ako 2500 záujemcov.