Bezpečnosť nie je daná, povedal na Globsecu premiér Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Bratislavské bezpečnostné fórum Globsec, na ktorom sa stretávajú desiatky politikov a ministrov zahraničia zo strednej i východnej Európy, vo štvrtok svojím príhovorom otvoril slovenský predseda vlády Robert Fico.
Fico zdôraznil, že bezpečnosť predstavuje základ pre všetky úvahy vlády. "Bezpečnosť je kľúčovým predpokladom vo všetkých oblastiach vrátane hospodárstva a nikdy by sme ju nemali považovať za danú," konštatoval premiér v príhovore.
Obrazom: Bratislavské bezpečnostné fórum Globsec
Na otázku bezpečnosti sme podľa predsedu vlády vzhľadom na naše historické skúsenosti v strednej Európe veľmi citliví. Nemôžeme ignorovať situáciu v Kórei či v Sýrii, avšak kľúčom nášho úspechu v Európe je podľa Fica stabilizácia európskeho hospodárstva a dokončenie zjednotenia európskeho kontinentu.
Globsec prekonal všetky očakávania, tvrdí Lajčák
Globsec sa podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka stal výnimočným fórom, kde sa stretávajú odborníci, špecialisti i novinári.
"Globsec sa stal fórom, ktoré prekonalo všetky očakávania, je to jedinečná bezpečnostná platforma, kde sa diskutuje o témach na vysokej úrovni," myslí si minister zahraničia. Globsec je podľa jeho slov aj o tom, aby bolo viac počuť hlas strednej Európy.
Šéfovia diplomacií V4 chcú silnejšiu obrannú politiku EÚ
Spolupráca EÚ a USA je kľúčová, tvrdí Brzezinski
Poradca bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera Zbigniew Brzezinski na Globsecu skonštatoval, že svet sa nachádza v zlomovom období.
Varšavský rodák poukázal na škodlivosť vojen, ktoré USA viedli, čo spôsobilo okrem straty množstva ľudských životov i stratu prestíže Ameriky vo svete.
To sa podľa neho prejavilo aj minuloročným hlasovaním v OSN, ktorého výsledkom bolo udelenie nečlenského štatútu Palestíne a to napriek veľkému odporu USA.
Podľa jeho slov však kľúčovým v dnešnom svete ostáva spolupráca medzi Amerikou a Európou. Brzezinski podotkol, že spolupráca je dnes narušená hospodárskymi krízami na oboch stranách Atlantiku, čo vzbudzuje skepticizmus a nedôveru.
Poradca predchodcu prezidenta Ronalda Reagana sa taktiež venoval strednej Európe, ktorú pochválil za dosiahnutý vývoj po roku 1990 či za pričinenie sa o výrazné rozšírenie NATO, čo Washington podľa jeho slov pôvodne odmietal. Kľúčovým však v tejto súvislosti ostáva spojenie v záujme bezpečnosti a mieru, dodal.
"Za posledných 25 rokov sa svet zmenil dramaticky. Navyše nemáme lídra ako boli Winston Churchill, de Gaull či Adenauer. V 21. storočí je veľkou hrozbou nie hegemónia tyranov ale tyrania globálneho chaosu," povedal Brzezinski.
Na margo EÚ uviedol, že jej hlavným problémom v súčasnom čase je to, že "je viac o bankách ako o ľuďoch". "Nedostatočná európska ambicióznosť z globálneho hľadiska spôsobuje, že americká vláda aj verejnosť je smerom k Európe skeptickejšia," povedal poľský rodák.Ministri zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky (V4) predstavili na Globsecu text spoločnej deklarácie s názvom Pre efektívnejšiu a silnejšiu spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku. Jej spracovanie inicioval minister zahraničných vecí Lajčák ešte v novembri minulého roku.
Deklarácia je príspevkom krajín V4 k príprave zasadnutia Európskej rady tento rok v decembri, ktorá sa bude venovať otázkam obrany.
"Teraz EÚ pripravuje závery k spoločnej bezpečnostnej obrannej politike. My sme sa na jednej z našich spoločných koordinačných bezpečnostných schôdzok dohodli, že pripravíme náš papier, ktorý by mohol pomôcť usmerniť tú diskusiu alebo zabezpečiť, aby naše názory boli reflektované," povedal šéf slovenskej diplomacie Lajčák.
"Dôležitá je potreba efektivity, dôležité je zapojenie nášho trhu s obranným priemyslom, prepojenie EÚ s NATO," dodal Lajčák.
Cieľom deklarácie je potvrdiť záujem krajín V4 o zvýšenie účinnosti, viditeľnosti a vplyvu spoločnej európskej a obrannej politiky, posilnenie obranných spôsobilostí EÚ a posilnenie európskeho obranného priemyslu a trhu spoločne s výskumno-vývojovou základňou.
Na konferenciu prišiel aj šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, estónsky prezident Hendrik Ilves, predseda vlády Čiernej Hory Milo Djukanovič a desiatky ministrov zahraničia zo strednej a východnej Európy.
Bezpečnostné fórum potrvá do soboty 20. apríla v priestoroch Kempinski Hotel River Park v Bratislave.
Globsec vznikol v roku 2005. S účasťou viac ako 600 významných hostí z viac ako 60 krajín sveta sa dnes radí medzi päť najvýznamnejších konferencií svojho druhu v Európe a Severnej Amerike. Mnohí vplyvní účastníci ho porovnávajú s prestížnymi fórami v Bruseli a Mníchove. Viac informácií o konferencii Globsec možno nájsť na www.globsec.org.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.