Video: Rýchla instantná strava. Toto vám spôsobí v žalúdku!
Možno si myslíte, že sú určite lepšou voľbou ako rýchle občerstvenie v podobe hamburgerov s hranolkami. Mýlite sa!
Instantné jedlá sú obľúbené najmä u ľudí, ktorí si nedokážu nájsť čas na prípravu alebo si nestíhajú zájsť ani nikam na obed. Pre mnohých študentov na internátoch sú rýchlym spôsobom ako nemárniť čas pri hrncoch. Stačí zaliať horúcou vodou a jedlo je na svete...v úvodzovkách. Ak totiž patríte medzi ich fanúšikov, konzumáciu takejto stravy by ste mali čím skôr prehodnotiť!
Mŕtva strava
Samozrejme, že výnimočná konzumácia balíčka instantných rezancov vás nezabije, no ak z toho urobíte zvyk a skutočné, nutrične bohaté jedlo vymeníte za polotovary, skôr či neskôr si privodíte zdravotné problémy, ktoré sa budú zhoršovať.
Instantné rezance sú typickým príkladom spracovaných potravín, ktorým by ste sa mali vyhnúť. A pre toto tvrdenie existuje hneď niekoľko dôvodov.
Priberanie na váhe, chronické ochorenia, nízky obsah živín, umelé prísady a vysoký obsah rafinovaných sacharidov, to je len veľmi všeobecná časť z toho, prečo by sme im mali povedať navždy, zbohom!
Okrem toho, spracované potraviny sú návykové a látky, ktoré obsahujú, vás doženú k prejedaniu.
Čo sa deje v žalúdku?
Doktor Braden Kuo z nemocnice v Massachusetts sledoval proces trávenia týchto instantných cestovín. Respondenti prehltli malú kamerku v podobe tabletky. To mu umožnilo vidieť, čo sa deje vo vnútri žalúdka. Výsledky ho zarazili.
Po hodinách trávenia sa nerozložia
Na videu nižšie si môžete všimnúť rezance vo vnútri žalúdka, ktoré sú po dvoch hodinách neporušené. Pre porovnanie doktor ukazuje i trávenie čerstvej cestoviny počas tej istej doby.
Čítajte: Tieto zdravé jedlá v skutočnosti také zdravé nie sú
Ak jedlo zostáva v tráviacom trakte taký dlhý čas, má to negatívny dopad i na vstrebávanie živín.
Nebezpečné aditíva
Instantné jedlá obsahujú dlhý zoznam pridaných prísad a dochucovadiel, vrátane toxických konzervačných látok ako je TBHQ (terc-butyl-hydrochinón). Tá zostáva v žalúdku spolu s rezancami a negatívne ovplyvňuje na zdravie.
TBHQ je vedľajší produkt ropného priemyslu a často je uvedený ako "antioxidant", no je dôležité rozlišovať tie prirodzené od chemických látok s antioxidačnými vlastnosťami. Táto druhá skupina pre naše zdravie prospešná určite nie je.
Chemické antioxidanty predlžujú životnosť spracovaných potravín a to tak, že bránia oxidácii tukov a olejov.
Sú to bežne používané zložky všetkých polotovarov a instantných potravín. Rovnako sú súčasťou i kozmetického priemyslu. Obsahujú ich laky, pesticídy, ale i parfémy.
Výbor pre potravinárske aditíva na svojom zasadnutí označil 0,5 mg TBHQ za bezpečné množstvo pre ľudskú spotrebu. Ako informuje Dr. Mercola, komisia však nastavila povolené limity na rozmedzie od 100 do 400 mg na kilogram váhy, v závislosti od konkrétnej potraviny, kde sú aditíva pridané. To je podstatne v rozpore s uvedenými bezpečnými hodnotami.
Čítajte: Nápoje a prísady s ktorými by ste mali skoncovať
Najlepšie urobíme, ak sa toxickým látkam úplne vyvarujeme. Už jeden gram TBHQ môže spôsobiť kolaps, nevoľnosť, zvracanie či zvonenie v ušiach.
Naše telo sa síce s toxínmi v takýchto množstvách vie vysporiadať, no ak budete jesť instantné jedlá, tým, že ich váš žalúdok nestrávi tak rýchlo, ako by mal, je organizmus vystavený predĺženému vplyvu týchto látok.
Video: Rýchla instantná strava. Toto vám spôsobí v žalúdku!
Metabolický syndróm
Ak stále zvažujete, či si dať na obed instantné rezance, polievku či iné jedlo, máme pre vás ďalšie skutočnosti podložené výskumami odborníkov.
Štúdia uverejnená v časopise Journal of Nutrition informuje o skutočnosti, že ľudia, ktorí ich často konzumujú, majú podstatne vyššie riziko rozvoja metabolického syndrómu.
Tento termín predstavuje radu rizikových faktorov či ochorení, ktoré vedú ku komplikáciám zdravotného stavu. Patrí sem zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi, obezita či nízke hladiny zdravého HDL cholesterolu.
Ak máte tri a viac z uvedených symptómov, zvyšuje sa i riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení.
Konzumenti instantných jedál majú okrem toho výrazne nižšiu schopnosť vstrebávať dôležité živiny ako je vápnik, fosfor, železo, draslík, vitamín A, niacín, viatamín C či bielkoviny. Okrem toho sa pridruží výrazné zvýšenie hladín sodíka v organizme, čo neveští nič dobré a trpieť začne najmä srdce.
Najmä ženy by si ich konzumáciu mali rozmyslieť. Instantné jedlá môžu obsahovať chemický bisfenol A (BPA), ktorý ovplyvňuje ich hormonálny systém.
Glutaman a obezita
Poznáte kompletné zloženie, ktoré tvorí základ týchto rezancov? Okrem sodíka a TBHQ obsahujú instantné jedlá i glutaman sodný, soľ, palmový olej, pšeničnú múku, korenie a cukor.
Pripravujú sa pražením uvarených rezancov a ich následným vysušením.
Video: Ako nahradiť sacharidy v jedlách? 4 fit recepty
Glutaman sodný alebo inak MSG je excitotoxín. Poškodzuje nervové bunky , čo môže vyvolať mozgovú dysfunkciu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsona a iné.
Môže za to kyselina glutámová, ktorej je v MSG až 78%. Negatívne ovplyvňuje i činnosť pankreasu, očí a ďalších dôležitých orgánov v tele, ktoré sa podieľajú na spúšťaní procesov v našom tele.
A ako "čerešnička" na záver, ak chcete nezdravo pribrať a zvýšiť hladiny svojho cholesterolu, glutaman sodný je na to ako stvorený. MSG sa používa na vykŕmenie myší pred vedeckými pokusmi.
Čítajte aj: Vieme, čo spôsobuje vašu nervozitu!
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.