SIS sa ohradila voči výrokom Fedora k spravodajskému zákonu

Slovenská informačná služba (SIS) sa v stredu ohradila voči výrokom člena Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a zároveň člena strany Sieť Martina Fedora k návrhu nového spravodajského zákona.
Sieti sa nepáči, že Smer posilňuje právomoci tajných služieb
"Pán poslanec Fedor asi zabudol, že bol vo vládnej strane, ktorá v roku 2001 schválila nariadenie o monitorovaní výrobkov umožňujúcich kódovanie a šifrovanie dát, čo platí aj v súčasnosti a do návrhu zákona bolo len zapracované," tvrdí SIS v súvislosti s výrokom Fedora, že jeho strana požaduje širšiu diskusiu o povinnosti odovzdávať šifrovacie kľúče spravodajským službám.
Vychádzali výlučne z nariadenia vlády z roku 2001
Ustanovenie nového návrhu zákona o spravodajských službách týkajúce sa monitorovania výrobkov umožňujúcich utajovanie informácií a dát bolo do návrhu zákona podľa SIS zapracované vo výrazne oklieštenej podobe z nariadenia vlády z roku 2001.
Ako informoval hovorca SIS Branislav Zvara, pracovná skupina na prípravu nového zákona zložená zo zástupcov SIS, ministerstva vnútra a ministerstva obrany nebola zapracovaniu uvedeného ustanovenia príliš naklonená, ale vychádzala výlučne z nariadenia vlády z roku 2001.
Na rozdiel od tohto dosiaľ stále platného nariadenia vlády podľa Zvaru nový návrh zákona výrazne okliešťuje oprávnenie štátu získať od výrobcov či dovozcov informácie o zariadeniach slúžiacich na utajený prenos dát alebo informácií a vôbec od nich nepožaduje ani poskytnutie samotného funkčného zariadenia.
Ohradili sa aj voči ďalšiemu výroku
Slovenská informačná služba sa ohradila aj voči výroku, že stále v návrhu ostáva takzvaná spravodajská ochrana osôb, ktoré určí predseda vlády, pričom neexistuje dôvetok o tom, že tá osoba by mala s tým súhlasiť.
"Tento výrok nie je pravdivý, keďže v návrhu nového spravodajského zákona sa explicitne hovorí, že spravodajskú ochranu osoby je možné realizovať len so súhlasom osoby, ktorej sa to týka a nie na základe svojvoľného rozhodnutia premiéra," uvádza Zvara.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.