Zubný kaz si neliečia miliardy ľudí, vedci bijú na poplach

Viac ako 2,4 miliardy ľudí na svete trpelo v roku 2010 zubným kazom, ktorý si neliečilo. Tvrdí to medzinárodný tím vedcov v článku, ktorý publikovali v Journal of Dental Research. Výskumom sa snažili určiť svetovú mieru výskytu a šírenia choroby prejavujúcej sa rozpadom skloviny a zuboviny.
"Je alarmujúce vidieť ako sa zanedbávala prevencia a liečba zubného kazu," uviedol Wagner Marcenes z londýnskej Queen Mary University. Podľa vedca je hlavnou príčinou takého rozšírenia strava obsahujúca vysoké množstvo cukru.
Zubný kaz môže viesť k silnej bolesti, zápalom a v prípade neliečenia aj k zápalu priľahlej kosti. "Zubný kaz je značnou ekonomickou záťažou. Ak sa nelieči, spôsobuje slabú produktivitu a dochádzku v práci a u detí zlý výkon a slabú návštevnosť v školách," uviedol Marcenes. Ide pritom o chorobu, ktorú lekári vedia liečiť.
Existujú aj viaceré spôsoby prevencie, tie sa však zameriavajú predovšetkým na deti. Ako sa vyjadril Marcenes, problém sa týka aj dospelých a podnecovanie prevencie zubného kazu by sa malo rozšíriť aj na pracoviská.
Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.jdr.sagepub.com.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.