Gazprom žiada ruskú vládu o pomoc, potrebuje miliardy rubľov
- 14:17 06.03.2015
- MOSKVA

Ruská spoločnosť Gazprom Nefť, ktorá je ropnou divíziou plynárenskej firmy Gazprom, požiadala vládu o finančnú pomoc v sume 198 mld. rubľov (RUB). Informoval o tom v piatok denník Kommersant. Gazprom Nefť sa k správe odmietla vyjadriť. Denník Kommersant uviedol, že firma doručila vicepremiérovi Arkadijovi Dvorkovičovi list so zoznamom projektov, ktoré potrebuje financovať, ale oficiálne ešte o pomoc nepožiadala.
Ukrajina zaplatila Gazpromu zálohu, plyn vystačí na päť dní
Rusko uvažuje o zľave, Ukrajina za plyn rebelom nezaplatí
Ukrajina nedostala zaplatený plyn, Naftogaz viní Rusko
Čistý zisk spoločnosti Gazprom Nefť v minulom roku v dôsledku poklesu rubľa oslabil o 32 percent na sumu 122,1 mld. RUB. Čistý zisk sa znížil napriek tomu, že tržby spoločnosti v minulom roku posilnili o 12 percent na sumu 1,69 bil. RUB. Celková produkcia uhľovodíkov firmy Gazprom Nefť vlani oproti roku 2013 stúpla o 6,7 percenta na 488,1 mil. barelov ropného ekvivalentu.
Odkedy sa Moskva stala terčom sankcií pre ukrajinskú krízu, majú ruské firmy problémy pri získavaní financií, pretože západné trhy sú pre ne v podstate uzavreté. Napríklad firma Rosnefť, ktorá je najväčším ruským producentom ropy, požiadala vládu o pomoc v objeme vyše 1 bil. RUB, ale neskôr požiadavku zrevidovala na sumu 300 mld. RUB.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov
Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani
Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD
Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.