Britský šéf zahraničia karhal tajné služby, nešetril Rusko
- 13:38 10.03.2015
- LONDÝN

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond pripomenul, že za extrémistické činy nie sú vždy zodpovední len samotní teroristi a že Rusko by mohlo pre Britániu predstavovať znova najväčšiu hrozbu.
Britský minister zahraničia Philip Hammond povedal, že ľudia, ktorí ospravedlňujú teroristov, sú čiastočne zodpovední za ich činy.
Reagoval tak na obvinenia organizácie CAGE zasadzujúcej sa proti štátnej politike boja proti terorizmu, podľa ktorej prehnaná pozornosť britských tajných služieb pomohla spraviť z Londýnčana Mohammeda Emwaziho militanta Islamského štátu známeho ako Džihádista John.
Za činy teroristov zodpovedajú viacerí
Hammond v utorok uviedol, že "zodpovednosť za teroristické činy spadá na tých, ktorí ich spáchali. Avšak veľký podiel zodpovednosti tiež leží na pleciach tých, ktorí ich ospravedlňujú".
Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.
Britské tajné služby sa stali terčom kritiky za to, že dovolili Emwazimu odcestovať do Sýrie, hoci bol v centre ich pozornosti niekoľko rokov. Hammond povedal, že rodičia, školy, komunitní pracovníci "ako aj úrady a prevádzkovatelia letísk a leteckých spoločností", musia byť zodpovední za to, aby sa z mladých ľudí nestali militanti.
Emwazi narodený v Kuvajte sa po prvýkrát objavil na videu islamistov v auguste, keď zjavne zabil amerického novinára Jamesa Foleyho. Neskôr vystupoval aj na ďalších videách s popravami západných rukojemníkov. V roku 2013 Emzawi pricestoval do Sýrie, kde sa pridal k Islamskému štátu.
Odporúčame:
Iracká armáda zabrala územie ovládané Islamským štátom
Proti Rusku musíme tvrdo zakročiť, zhodli sa Tusk s Obamom
Zbrane z východu Ukrajiny sťahujú podľa Porošenka obe strany
Rusko je podľa Hammonda stále najväčšou hrozbou
Slovami kritiky nešetril Hammond ani súčasnú situáciu na východe Európy. Rusko by podľa britského ministra zahraničia mohlo opäť predstavovať najhoršiu hrozbu pre Britániu. Minister v utorok tiež povedal, že tajné služby už zvýšili úsilie na prevenciu tejto hrozby. Hammond pripomenul podľa neho "agresívne správanie sa Ruska v minulosti" počas studenej vojny a vyjadril názor, že Moskva má stále potenciál byť najväčšou hrozbou pre britskú bezpečnosť.
"Získavanie informácií o zámeroch Ruska preto zostávajú dôležitou súčasťou našich spravodajských aktivít," povedal s tým, že tajné služby sa snažia naberať rusky hovoriacich pracovníkov.
Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa západné krajiny podľa Hammonda snažili spolupracovať s Moskvou s cieľom začleniť Rusko do medzinárodného systému založeného na pravidlách. Tieto snahy však zmaril ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v Rusku vládne od roku 1999.
Hammond spomenul aj pokračujúcu modernizáciu ruskej armády a jej stále agresívnejšie správanie, ktoré napríklad len v minulom roku viedlo k vyše stovke narušení cudzieho vzdušného priestoru ruským vojenským letectvom.
Najväčšie znepokojenie medzinárodného spoločenstva spôsobila minuloročná anexia ukrajinského polostrova Krym Ruskom a následné angažovanie sa ruskej armády na východe Ukrajiny, kde prebieha konflikt vlády s proruskými

Španielsko vyhlásilo núdzový stav
Núdzový stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú.

Trump sa chystá zverejniť zoznam miest, ktoré maria jeho imigračné zákony
Americký prezident Donald Trump sa v rámci „ochrany amerických komunít pred zločinnými cudzincami“ chystá zverejniť zoznam miest, ktoré „maria“ jeho boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Výpadok internetových služieb hlási ďalšia európska krajina
Veľký výpadok v dodávkach elektrického prúdu v Španielsku a Portugalsku v pondelok narušil aj internetové služby spoločnosti Orange v Maroku.

Orbán z Bratislavy: Spoluprácu Maďarska so SR sme pozdvihli do nových výšok
Za pozdvihnutie spolupráce medzi dvoma krajinami patrí podľa maďarského premiéra vďaka Robertovi Ficovi.

Trump znovu vyzval Kanadu, aby sa pripojila k USA, Kanaďania medzitým volia
Americký prezident Donald Trump v pondelok - v deň parlamentných volieb v Kanade - susednú krajinu opäť vyzval, aby sa stala „milovaným“ 51. štátom americkej Únie.