Európsky parlament schválil strop pre poplatky bánk
- 19:09 10.03.2015
- BRATISLAVA
Poplatky, ktoré banky účtujú maloobchodníkom za spracovanie platieb kartami, budú mať na území celej Európskej únie jasne definovaný strop. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v utorok schválil Európsky parlament (EP).
Obchodníci sa rozhodnú pre istý režim platobných kariet
Po tomto období budú môcť členské štáty zároveň pri menších domácich transakciách s debetnou kartou stanoviť maximálny fixný poplatok vo výške 0,05 eura za platbu. "Maximálny poplatok pri platbách kreditnými kartami bude 0,3 percenta hodnoty transakcie. V prípade domácich transakcií s kreditnou kartou budú môcť členské štáty stanoviť nižší strop poplatkov," uviedla Janíková Stavrovská.
Novinkou bude aj to, že obchodníci, ktorí sa rozhodnú pre istý režim platobných kariet, budú povinní akceptovať iba tie karty v rámci daného režimu, na ktoré sa vzťahujú nové pravidlá o stropoch poplatkov za platbu kartou.
Návrh musí schváliť ešte Rada ministrov EÚ
Európsky parlament konštatuje, že tým sa na jednej strane môže znížiť rozsah akceptovaných platobných kariet zo strany maloobchodníkov, na druhej strane by však obmedzenie výšky poplatkov malo viesť k nižším nákladom pre kupujúcich i predávajúcich. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na takzvané režimy platobných kariet s tromi účastníkmi, ani na výber hotovosti z bankomatov.
Ako Janíková Stavrovská vysvetlila, legislatívny návrh musí po parlamente oficiálne schváliť aj Rada ministrov EÚ.
Pozor na nový typ online podvodu: Takto si podvodníci získajú vašu dôveru
Bezpečnostná spoločnosť Eset varuje pred správami, ktorých cieľom je obrať obeť o peniaze.
Podiel seniorov so zdravotným postihnutím je v EÚ o štvrtinu menší ako na Slovensku
V roku 2023 malo 67,5 % ľudí nad 65 rokov zdravotné postihnutie, čo je o 15,8 % viac ako v EÚ.
Ukrajina môže prepravovať azerbajdžanský plyn do Európy, tvrdí Zelenskyj
Ukrajina je pripravená na tranzit zemného plynu z Azerbajdžanu do Európy, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa jeho slov tým môže pomôcť aj Slovensku.
Ropné koncerny nesúhlasia s odstúpením USA od Parížskej klimatickej dohody
Odstúpenie Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody je jednou z mála nezhôd medzi veľkými ropnými koncernmi a prezidentom Donaldom Trumpom.
SAMO: Na Slovensku nie sú kapacity na výrobu rozmanitých druhov pekárenských produktov
Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu odmieta útoky zväzu pekárov.