Slovensko prichádza o elitu, študenti odchádzajú do Česka
Každoročne sa na české vysoké školy hlási približne 13 000 maturantov, polovica z nich je úspešná, tvrdí Katarína Filová zo spoločnosti Scio.
Najlepší slovenskí študenti odchádzajú študovať na vysoké školy do Českej republiky. Každoročne sa pokúša dostať na české vysoké školy okolo 13 000 slovenských maturantov, približne polovica z nich je v prijímacom konaní úspešná. Najväčší záujem pritom majú o lekárske, ekonomické a IT odbory.
Vyplýva to z dotazníkov, ktoré študenti vypĺňali po testoch všeobecných študijných predpokladov. Informovala o tom Katarína Filová zo spoločnosti Scio, ktorá testovania všeobecných študijných predpokladov organizovala.
Odchádzajú pre vyššiu kvalitu škôl
Testy všeobecných študijných predpokladov si pritom vyskúšalo koncom minulého roka 14 224 žiakov zo 173 škôl na celom Slovensku. Spomedzi všetkých opýtaných sa 35 percent žiakov vyjadrilo, že sa hlásia aj do Českej republiky.
Študenti, ktorí patrili do desatiny žiakov s najlepším hodnotením v testoch, však až v 70 percentách plánovali odísť študovať do Česka. Ako dôvod väčšina uvádza vyššiu kvalitu škôl, ďalšou motiváciou je aj perspektíva lepšieho budúceho zamestnania.
Potvrdzuje to aj Matúš Slančo, slovenský študent navštevujúci Fakultu sociálních studií Masarykovej univerzity a Ekonomicko-správní fakultu Masarykovej univerzity v Brne.
Medzi oboma krajinami sú priepastné rozdiely
"Keďže mám ročnú skúsenosť aj so štúdiom na Slovensku, dovolím si tvrdiť, že v kvalite vysokých škôl existujú medzi oboma krajinami priepastné rozdiely. Medzi tie hlavné patrí využívanie informačných systémov, ktoré v Čechách poskytujú niekoľkonásobne kvalitnejšie a rozhodne motivujúce zázemie pre štúdium. Štúdium na slovenských školách je pomerne šablónovité a nepružné, zamerané skôr na drilovanie teoretických informácií, ktoré však študentov nikto neučí použiť. Povedal by som preto, že české vysoké školy produkujú samostatnejších, informačne gramotnejších a na reálny život lepšie pripravených študentov," dodal Slančo.
Ako uviedla Filová, test všeobecných študijných predpokladov je skúška, ktorú ako náhradu či súčasť prijímacieho konania používa približne 70 slovenských a českých fakúlt.
Na Slovensku prichádza tento systém postupne
"Obdobné testy sa v zahraničí používajú už desiatky rokov, no na Slovensko tento systém prichádza len postupne. Test všeobecných študijných predpokladov je najčastejšie používaným testom Národných porovnávacích skúšok, ktoré okrem základných predpokladov na vysokoškolské štúdium testujú aj znalosti žiakov v matematike, spoločenských vedách, biológii, chémii či cudzích jazykoch," uviedla Filová s tým, že najbližší termín Národných porovnávacích skúšok sa uskutoční v sobotu, 14. marca.
Dosiahnuté skóre si môžu maturanti vylepšiť ešte na ďalších troch termínoch, na ktoré sa tiež treba vopred prihlásiť – napríklad 11. apríla, na ktorý je uzávierka prihlášok 26. marca. Testy môžu absolvovať v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prešove, Poprade, Košiciach či v Michalovciach.
Požiar v predajni vyšetruje polícia, zamestnancov evakuovali
Celková škoda bola predbežne vyčíslená na viac ako milión eur.
R1 je sčasti uzatvorená, auto sa pri nehode prevrátilo na strechu
Pri dopravnej nehode zasahujú všetky pohotovostné zložky.
Na vianočných trhoch sa počas sviatkov vyskytuje viac policajtov
Polícia sa zameria aj na miesta, kde sa budú konať silvestrovské oslavy.
SHMÚ vydal viacero výstrah, hrozí aj víchrica
Na horách sa môže v nedeľu poriadne rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Varuje pred víchricou.
IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch
Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.