Príchod jari ohlásili aj prvé kukučky

Kukučky patria medzi dobre známe sťahovavé vtáky. Ich charakteristický hlas sa ozýva počas jari a leta takmer pri každom rybníku či v lese. Kukučky strávili zimu v tropickej Afrike a priletujú k nám až v čase, kedy už je dostupná ich potrava vo forme hmyzu. Okrem kukučiek do našich končín priletujú desiatky druhov vtákov. Jarná migrácia postupne vrcholí a očakávajú sa prílety posledných migrantov.
„Dlhá chladná jar spomalila tohtoročnú migráciu vtáctva, ktorá sa po prvých teplejších dňoch okolo 20. marca výrazne spomalila na takmer 2 týždne. Po 1. apríli sa počasie zlepšilo a odvtedy je možné po celom Slovensku pozorovať početnejšie prílety operencov zo zimovísk. Okrem dobre známych bocianov, lastovičiek, belorítok či dážďovníkov prileteli aj prvé kukučky. Prvý záznam pochádza z južných častí Podunajskej nížiny, kde bola kukučka pozorovaná už 11. apríla.“ Informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: „Kukučky patria k vtákom, ktoré k nám priletujú medzi poslednými. Spolu s množstvom hmyzožravých vtákov uzatvárajú zoznam jarných navrátilcov. Celkovo bolo na Slovensku zaznamenaných už viac ako 70 sťahovavých druhov. Očakávame prílety posledných druhov ako strakoše, vlhy, kane popolavé či vzácne sokoly kobcovité.“
"Kukučky patria medzi bežné druhy vtáctva, avšak v mnohých krajinách ich početnosť výrazne klesá. Podpisuje sa pod to mnoho faktorov na hniezdiskách aj zimoviskách. Na hniezdiskách je to najmä zmena využívania krajiny, ktorá negatívne vplýva nielen na kukučky, ale na mnohé vtáčie druhy. Prípadné negatívne faktory na zimoviskách sa v súčasnosti intenzívne sledujú aj prostredníctvom telemetrie a zisťovania presných lokalít zimovísk kukučiek v Afrike, čo výrazne pomôže identifikácii faktorov ohrozenia. Jedna takáto kukučka vybavená vysielačkou vo Veľkej Británii preletovala na jeseň minulého roka aj cez Slovensko. V súčasnosti sa vracia spať do Európy západnou migračnou trasou." Vysvetľuje Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.
Do zaznamenávania jarných príletov na Slovensku prizývame každého, kto pozná čo i len jeden sťahovavý vtáčí druh. Dobre známe bociany biele, lastovičky, belorítky, dážďovníky a celý rad ďalších druhov sa vyskytuje často v blížkosti človeka. Preto každý, kto si nájde čas, môže do zaznamenávania príletov migrujúceho vtáctva prispieť svojim prvým tohtoročným pozorovaním bocianov bielych [3] alebo rôznych druhov operencov [1]. Deti a školáci sa môžu zapojiť do našej medzinárodnej kampane Jar ožíva - Spring alive, kde je možné zadávať a sledovať prílety bocianov, lastovičiek, kukučiek, dážďovníkov a včelárikov.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

Nové problémy pre alergikov: Toto našli v ovzduší po celom Slovensku
V ovzduší na celom území Slovenska dominoval v uplynulých dňoch peľ duba, buka a v severnejších oblastiach aj brezy.

ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery
Keď je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemá ako šíriť, pripomína ŠÚKL.

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu
Nelegálne vnadiská pre zvieratá sa riešia. Vedených je niekoľko podnetov na okresných úradoch. Vnadiská sa kontrolujú a ak niekto poruší zákon, dostane pokutu, uviedol Filip Kuffa.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.