Rusi majú manévre, na Krym posielajú jadrové bombardéry
- 16:51 17.03.2015
- MOSKVA
Rusko posiela na Krym nadzvukové bojové lietadlá typu Tu-22M3, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. V exkláve Kaliningrad zas rozmiestňuje strategické balistické rakety Iskander a ďalšie stíhačky. Informujú o tom ruské agentúry Interfax a TASS.
Rusko podľa Šojgua čelí novým hrozbám
Vyslanie bombardérov na anektovaný Krymský polostrov je súčasťou strategických vojenských cvičení, ktoré Moskva v týchto dňoch uskutočňuje v európskej časti krajiny.
"V rámci previerky bojaschopnosti ozbrojených síl budú na Kryme nasadené strategické bojové lietadlá Tu-22M3," cituje agentúra TASS vyhlásenie ruského ministerstva obrany. Raketové systémy Iskander, ktoré majú dolet asi 400 kilometrov, dopravia do Kaliningradu vojenské námorné lode Severnej Flotily.
Odporúčame:
Únia v postojoch nepoľaví, anexiu Krymu Ruskom neuzná
Od krymského referenda prešiel rok, rozdelilo Západ a Rusko
Putin nariadil previerku bojaschopnosti Severnej flotily
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil bleskovú previerku bojaschopnosti Severnej flotily a Západného vojenského okruhu. Manévre potrvajú päť dní. Zúčastní sa na nich takmer 40-tisíc vojakov, 41 vojnových lodí, 110 lietadiel a 15 ponoriek.
"Hlavnou úlohou je zhodnotiť schopnosť Severnej flotily plniť úlohy pri zaistení vojenskej bezpečnosti Ruskej federácie v Arktickom regióne," povedal minister obrany Sergej Šojgu. Rusko podľa Šojgua čelí novým hrozbám, čo si vyžaduje zvýšenú pripravenosť jeho ozbrojených síl.
Moskva nevráti Krym Ukrajine
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok novinárom povedal, že Rusku nevráti Krym Ukrajine a to aj napriek hrozbám zo strany OSN, USA a EÚ, že zavedené ekonomické sankcie zostanú v platnosti. "Krym je regiónom Ruskej federácie a o našich regiónoch nebudeme diskutovať," zdôraznil dodal, že na polostrove neprebieha okupácia.
Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Tomuto kroku predchádzalo na polostrove úspešné referendum o odčlenení sa od Ukrajiny. V čase ľudového hlasovania už boli na Kryme prítomné ruské jednotky. Anexia Krymu vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Západom a Ruskom od skončenia studenej vojny.
Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová v pondelok pri príležitosti prvého výročia konania referenda o odčlenení Krymu od Ukrajiny povedala, že Európska únia sa bude držať svojho doterajšieho postoja a neuzná anexiu Krymského polostrova Ruskom.
Zároveň vyhlásila, že v platnosti zostávajú aj sankcie uvalené v tejto súvislosti na Rusko. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiová, podľa ktorej USA sankcie nezrušia, kým bude Krym v ruských rukách.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.