Európska centrálna banka tlačí lacné peniaze, Nemecko ju kritizuje
- 13:53 18.03.2015
- PRAHA

Paradoxne práve akcionári nemeckých firiem pritom z tohto kroku najviac profitujú. Trhová hodnota 30 najvýznamnejších nemeckých firiem na burze stúpa závratným tempom.
Proti plánu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá začala pumpovať na trh mesačne miliardy eur, sa najhlasnejšie ozýva Nemecko. Paradoxne práve akcionári nemeckých firiem pritom z tohto kroku najviac profitujú. Trhová hodnota 30 najvýznamnejších nemeckých firiem na burze stúpa závratným tempom. Nemecký index DAX, ktorý tvorí týchto 30 akcií, už tento rok posilnil takmer o štvrtinu a tento týždeň prvýkrát v histórii prelomil hranicu 12.000 bodov, konštatujú dnes na svojej internetovej stránke české Hospodárske noviny.
Dôvodom je pritom práve Nemcami kritizovaná ECB. Tá sa spoločne s centrálnymi bankami členských krajín eurozóny od marca pustila do nákupu štátnych dlhopisov. Mesačne chce do nich investovať 60 miliárd eur, pričom dúfa, že sa jej tak podarí odvrátiť defláciu a popohnať pomalý ekonomický rast v eurozóne.
Ale hlavným efektom je zatiaľ rast západoeurópskych akciových trhov. Výnosy z dlhopisov totiž v dôsledku nákupu zo strany ECB klesli, pričom výnos takmer polovice zo všetkých štátnych dlhopisov v eurozóne spadol do záporných čísiel.
Inak povedané, cena takéhoto dlhopisu je vyššia ako suma, ktorú by veritelia pri jeho splatení získali od danej vlády. Investori v Európe preto teraz vo veľkom dlhopisy predávajú a svoje peniaze radšej investujú do akcií.
Prejavuje sa to napríklad na obrovskom príleve peňazí do európskych akciových dividendových fondov, ktoré sú alternatívou k dlhopisom. Do uvedených fondov tento rok podľa spoločnosti EPFR Global zatiaľ pritieklo 10,2 miliardy USD (9,59 miliardy eur), čo je viac ako 7,7 miliardy USD za celý minulý rok. Príliv peňazí v prvých mesiacoch roka je tak zároveň najmohutnejší od začiatku finančnej krízy v roku 2008.
Prebytočné eurá, ktoré odtekajú z dlhopisov, smerujú nielen do akcií, ale nakupujú sa za ne aj iné meny. "Nie je teda div, že euro prudko znehodnocuje - od začiatku roka o 14 % proti doláru. To je výrazná úľava pre exportérov, čo bude vidno na ich ziskoch," hovorí analytik ČSOB Jan Čermák.
Peniaze do európskych akcií netečú len z dlhopisov, ale aj z iných, menej perspektívnych akciových trhov.
Ak do európskych akcií pritieklo od začiatku roka 36 miliárd USD, z amerických, naopak, 47 miliárd USD zmizlo. To sa samozrejme prejavuje aj na rozdielnej výkonnosti európskych a amerických akciových trhov. Paneurópsky index sledujúci vývoj najväčších firiem eurozóny tento rok posilnil dvojciferným tempom, americké akcie pritom vzrástli od začiatku roka len o 1 %.
Rast európskych akciových trhov by mal podľa analytikov aj naďalej pokračovať. A to aj napriek prípadným výkyvom. Podľa Čermáka sú pre európske akcie výhodou aj pretrvávajúce nízke ceny ropy.
"Zrátané a podčiarknuté - makroekonomicky vzaté sa západoeurópske akcie naozaj majú z čoho radovať. Navyše ich môže tešiť aj perspektíva, že ceny ropy sa zrejme hneď tak neodhodlajú k raketovému rastu, a zároveň vieme, že nákupy aktív zo strany ECB potrvajú ešte rok a pol," dodal Čermák.
(1 EUR = 1,0635 USD)

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.

Štefan Kišš: Verejný dlh sa za súčasnej vlády zvýšil o 1500 eur na občana
Verejný dlh Slovenska výrazne rastie, v prepočte na občana už predstavuje viac ako 14.000 eur.

Trump nevylúčil zvýšenie ciel na dovoz kanadských áut
Americký prezident Donald Trump nevylúčil, že súčasné clá na dovoz áut z Kanady môže ešte zvýšiť.

Taraba vyzýva investora baterkárne, aby nehazardoval s reputáciou investície
Ministerstvo životného prostredia plánuje pozastavenie procesu posudzovania vplyvov baterkárne na životné prostredie.

SaS: Geologický výskum o vhodnosti lokality na zakopávanie kadáverov neexistuje
Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča na odstúpenie z funkcie.