Enel na predaji elektrární trvá, vláda ponuku stále nepodala
- 14:12 19.03.2015
- LONDÝN

Proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj 66-percentný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, síce už získala plánované štyri miliardy eur určené na zníženie svojho dlhu, napriek tomu sa však nevzdala myšlienky predať Slovenské elektrárne.
Cena za Slovenské elektrárne zahŕňa aj dlh
Stále nie je jasné, koľko Enel za predaj elektrární očakáva. Starace však na výročnej tlačovej konferencii povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme dve miliardy eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku.
Odporúčame:
Výsledky kontroly v elektrárňach budú čoskoro známe
Vodná elektráreň Gabčíkovo je perla, tvrdí premiér Fico
Česi a Rusi sa nevzdávajú projektu novej atómky na Slovensku
Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach.
Enel chce počas najbližších piatich rokov získať z predaja svojich aktív celkovo päť miliárd eur. "Ďalšie dve miliardy na predaj práve identifikujeme a ďalšia jedna miliarda sa predpokladá v rámci priemyselného plánu Enelu," konštatoval Starace.
Vláda na kúpu elektrární zatiaľ žiadnu ponuku nepodala
Do predaja Slovenských elektrární sa možno zapojí aj štát. Postoj slovenskej vlády k predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární je však zatiaľ nejasný. Najnovšie už Úrad vlády SR pripúšťa, že získané peniaze z predaja 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom by mohli ísť aj na posilnenie pozície štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Koncom minulého týždňa sa k téme predaja Slovenských elektrární vrátil aj samotný premiér Robert Fico.
"My musíme rovnako uvažovať po tom, ako sme získali kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo, či stojí, alebo nestojí za to, aby sa štát stal súčasťou rozhovorov s talianskou spoločnosťou Enel, že či vstúpiť alebo nevstúpiť naspäť do tejto významnej strategickej spoločnosti," povedal Fico v diskusnej relácii TA3 V politike. Štát predbežnú či nezáväznú ponuku na kúpu akéhokoľvek podielu elektrární zatiaľ nepodal.
O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval.
V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom.
Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Na svetovej výstave Expo 2025 sa odprezentovali aj slovenskí vinári
Na svetovej výstave Expo 2025 v japonskej Osake sa v uplynulých dňoch prezentovali slovenskí vinári.

Danko: Z témy transakčnej dane SNS neustúpi, s opozíciou sa nekoordinuje
Konečným cieľom je jej úplné zrušenie, aktuálne však chce presadiť aspoň jej zrušenie pre živnostníkov a podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

Čína musí „prekonať“ problémy s čipmi AI, vyhlásil prezident Si Ťin-pching
Čína musí „prekonať“ ťažkosti spojené s vývojom základných technológií umelej inteligencie vrátane špičkových čipov.

Všetko na svete je zmeniteľné, aj transakčná daň, uviedol Raši
Predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) si myslí, že existuje priestor na zmeny v transakčnej dani, ktoré by pomohli niektorým skupinám podnikateľov.

Premiér: Transakčná daň je nezrušiteľná, bez nej nie je možná konsolidácia
Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia.