Pitný režim: Nedostatok tekutín škodí aj nášmu mozgu

"Z mozgu tiež vychádzajú povely pre jednotlivé orgány, aby pri nedostatku tekutín začali pracovať v 'pohotovostnom režime'," uviedla Babinská.
Nedostatok tekutín nám bráni sústrediť sa na prácu, športovať, spôsobuje bolesť hlavy, únavu, nevoľnosť či pocity celkového vyčerpania. Pri príležitosti dnešného Svetového dňa vody na to upozorňuje doktorka Katarína Babinská zo Združenia pre výživu.
"Na nedostatok tekutín je zvlášť citlivý mozog. V podobe smädu nám signalizuje, aby sme tekutiny doplnili. Z mozgu tiež vychádzajú povely pre jednotlivé orgány, aby pri nedostatku tekutín začali pracovať v 'pohotovostnom režime',"uviedla Babinská.
Slovensko, známe ako vodná veľmoc, má kvalitné zásoby pitnej vody. Podľa druhov prameňov, obsahu minerálov a stopových prvkov nájdeme v ponuke vody minerálne, liečivé, pramenité i dojčenské. Liečivé vody majú na náš organizmus pozitívny účinok len v prípade, že ich dávkujeme podľa odporúčania lekára, aj preto sú väčšinou dostupné v lekárňach alebo v kúpeľných mestách. Minerálne vody by tiež nemali tvoriť základ nášho pitného režimu, pretože vysoký obsah minerálov neprospieva obličkám. Dojčenské vody podliehajú tým najprísnejším kritériám a tie najkvalitnejšie z nich sa pri príprave dojčenskej stravy dokonca nemusia prevárať.
Čítajte: S pitným režimom to netreba preháňať, upozorňujú odborníci
Podľa Babinskej voda vhodná na každý deň je pramenitá. "Nezaťaží naše telo vysokým obsahom minerálov, ale ich množstvo je zároveň dostatočné na to, aby sme dokázali pokryť straty vznikajúce pri potení a tiež nahradiť cenné látky, ktoré v našej strave často chýbajú," dodala lekárka.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.