Quinoa: Pár gramov denne vám môže zachrániť život
Miska s quinoy denne nás chráni pred smrteľnými ochoreniami. Výsledkami štrnásťročného výskumu to dokázali vedci z Harvardu.
Respondentov ich veľkého výskumu tvorilo viac ako 367-tisíc ľudí z ôsmich štátov Ameriky. Pod dohľadom mali ich stravovanie a zdravie po dobu približne štrnástich rokov.
Zistili, že odporúčaná dávka, ktorá môže znížiť riziko predčasného úmrtia až o 17%, je približne 34 gramov obilniny quinoa každý deň. Pomáha zamedziť rozvoju rakovinových buniek, vzniku srdcových chorôb, ochorení dýchacieho ústrojenstva i cukrovky.
Čítajte: Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?
Dokázalo sa, že prospešné pre zdravé orgány sú všetky celozrnné obilniny ako aj ovos a pšenica. Vďačia za to obsahu vlákniny, minerálov a antioxidantov.
Minerály v quinoa obilnine však majú podstatne vyššie zastúpenie aké je v pšenici či jačmeni.
Čo je quinoa?
Pred pár rokmi ju u nás nikto nepoznal. Dnes si ju môžete kúpiť v bioobchodoch. Pre kmeň Inkov bola každodenným chlebom. Patrí tak medzi najstaršie obilniny z juhoamerického kontinentu.
Obsahuje všetky potrebné bielkoviny, lysín (podobne ako sója), horčík, vitamín B2, vápnik, fosfor, meď, draslík, mangán a zinok.
Čítajte: Chia semiačka. Zdravie, štíhlosť, energia a dlhšia hydratácia!
Vďaka nízkemu glykemickému indexu je vhodná aj pri diétach - celiakia, diabetes, redukčné diéty.
Ako si ju pripraviť?
Quinou nemusíte najskôr premývať vodou. Varíme ju vo vode kým neuvidíme, že je trochu priesvitná a na zrnách sa objaví štruktúra klíčku.
Do čoho ju použiť?
Hoci je to obilnina, koláč ani chlieb z nej neupečiete. Nedrží totiž dobre pokope. Môžete ňou zahustiť polievky, pripraviť kaše, výborne sa hodí do
šalátov alebo namiesto ryže do rizota.
Dôležitý výskum obilnín
Respondentov ich veľkého výskumu na harvardskej univerzite predstavovalo viac ako 367-tisíc ľudí z ôsmich štátov Ameriky. Boli medzi nimi rôzne vekové skupiny, fajčiari, nefajčiari, ľudia s rôznou telesnou hmotnosťou, a rôzne fyzicky aktívni. Pod dohľadom mali ich stravovanie a zdravie po dobu približne štrnástich rokov.
Celozrnné obilniny majú významný ochranný účinok. Ich vysoká spotreba dokáže podľa odborníkov znížiť riziko úmrtia na respiračné ochorenia až o 48% a rakoviny až o 15%.
Čítajte: Celozrnná múka. Akú si vybrať a prečo je zdravá?
Veria preto, že môžu mať i silné protizápalové účinky. Predchádzajúce štúdie dokázali, že celé zrná môžu zvýšiť mineralizáciu kostí, znížiť krvný tlak, podporiť zdravé črevné baktérie a znížiť riziko cukrovky.
Ovos obsahuje beta-glukán, ktorý znižuje hladiny nezdravého cholesterolu a prispieva tak k ochrane srdca.
Problematike sa venovať neprestávajú. Zistenia ich motivovali k ďalším štúdiám zameraným na účinky zŕn vďaka kombinácii ich živín a minerálov ako je zinok, mangán, železo, meď či tiamín.
5 znakov, že ste boli v detstve zanedbávaní, no neuvedomujete si to
Terapeut prezradil tajné znaky toho, že ste boli v detstve emocionálne zanedbávaní, no vytesnili ste to z mysle.
Táto vyrážka na perách dvojnásobne zvyšuje riziko demencie
Vedci sa zamerali na doteraz neprebádanú príčinu nástupu demencie.
Odborník varuje pred „zdravými“ olejmi: Na tomto by som nikdy nevaril
Odborník na výživu prezradil, s akými olejmi by ste mali variť.
Intímne zdravie v zime: Na toto by ženy nemali zabúdať v chladných mesiacoch
Chladné počasie môže mnohým ženám priniesť zdravotné komplikácie.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.