• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 27.4.2025Meniny má Jaroslav
Bratislava

Kiska rozdelil svoj plat rodinám, toto sú ich trpké osudy

  • 5:24 28.03.2015
  • BRATISLAVA
Kiska rozdelil svoj plat rodinám, toto sú ich trpké osudy

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov na Slovensku.

Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj februárový plat desiatim rodinám, ktoré sú v núdzi. Ako agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan, každá z rodín dostane 521,30 eura.

Odporúčame:

Video: Prezident Kiska to rozbalil na pódiu s gitarou v ruke

Úloha ombudsmanky je podľa Kisku dôležitá, musíme ju počúvať


Peniaze dostane otec troch nezaopatrených detí, z ktorých jednému diagnostikovali zhubný nádor. Po smrti matky žije rodina iba z dávky v hmotnej núdzi, sirotského dôchodku a prídavku na deti. V núdzi sa ocitla aj matka dvoch detí, ktorej diagnostikovali Hodgkinov lymfom. Spolu s nezamestnaným druhom žijú z rodičovského príspevku, prídavku na dieťa a výživného od bývalého partnera.

Časť príjmu poslal aj odchovankyni detského domova

Pomoc od prezidenta dostane aj matka dvoch detí, ktorých otcovia neplatia výživné. Matka nezvládla pokryť finančné výdavky a v januári sa ocitla spolu s deťmi v krízovom centre. Prezident poslal časť svojho príjmu aj odchovankyni detského domova. Tú opustil manžel, keď čakala druhé dieťa a zostala vtedy bez pomoci a bez bývania. Aby neprišla o deti, v núdzi si zobrala v banke úvery.

Dnes má druhého manžela, tiež odchovanca detského domova a narodilo sa im dieťa. Manžel pracuje za minimálnu mzdu a žena poberá rodičovský príspevok a výživné na dve deti. Rodina nemá peniaze na splácanie úverov. Príspevok dostane aj otec so štyrmi dcérami. Po smrti manželky žije z platu približne 450 eur, vdoveckého, sirotského dôchodku a rodinných prídavkov.

Peniaze dostane aj prvák na základnej škole, ktorý má svalovú dystrofiu a je odkázaný na vozík. Rodina so štyrmi deťmi je ťažko poznačená alkoholizmom otca. Pred niekoľkými rokmi pre alkoholizmus v rodine dali deti do detského domova, po liečení si ich však matka zobrala späť a dodnes abstinuje. Pomoc potrebuje aj ďalší muž so svalovou dystrofiou. Pohybuje sa na elektrickom vozíku a je odkázaný na pomoc osobných asistentov.

Pomoc dostávajú rodiny priamo

V posledných mesiacoch sa mu výrazne zhoršil zdravotný stav, má ťažkosti s dýchaním aj jedením. Žena, ktorá sa sama stará o šesť školopovinných detí a navyše je onkologickou pacientkou, dostane takisto pomoc. Príspevok od prezidenta dostane aj mladý cukrovkár, ktorý by chcel doštudovať vysokú školu, no je z rodiny, o ktorú sa otec nestará a matka je tiež ťažká cukrovkárka.

Má brata a sestru, pričom brat je na vozíku. V núdzi sa ocitla aj 57-ročná žena, ktorá sa stará o nevládneho syna. Tomu sa po autonehode poškodila pravá hemisféra mozgu a má ochrnutú ľavú časť tela. Žena nemá žiadnych príbuzných, potrebuje absolvovať operáciu rakoviny prsníka a následnú chemoterapiu, ožarovanie a rehabilitáciu. Nebude preto schopná starať sa o svojho syna niekoľko týždňov.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov na Slovensku. Takto postupuje prezident pri výbere adresátov pomoci každý mesiac, pomoc od prezidenta dostávajú rodiny priamo.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenskí biskupi ďakujú všetkým, ktorí prejavili sústrasť po úmrtí pápeža

Slovenskí biskupi ďakujú všetkým, ktorí prejavili sústrasť po úmrtí pápeža

VČERA - 21:03Domáce

Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť.

SHMÚ: Na takmer celom Slovensku sa zajtra ráno môže vyskytnúť mráz

SHMÚ: Na takmer celom Slovensku sa zajtra ráno môže vyskytnúť mráz

VČERA - 19:04Domáce

Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz.

Pri nehode motorkára zasahoval aj vrtuľník

Pri nehode motorkára zasahoval aj vrtuľník

VČERA - 18:21Domáce

K nehode motocykla bez evidenčného čísla došlo v sobotu pri obci Kečovo v okrese Rožňava.

Štátny smútok sa skončil, Slovensko si ním uctilo osobnosť pápeža Františka

Štátny smútok sa skončil, Slovensko si ním uctilo osobnosť pápeža Františka

VČERA - 18:05Domáce

V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok. Vyhlásila ho vláda SR ako vyjadrenie úcty k osobnosti zosnulého pápeža Františka v deň jeho pohrebu.

Z bytu v Petržalke vypadol 72-ročný muž, zraneniam na mieste podľahol

Z bytu v Petržalke vypadol 72-ročný muž, zraneniam na mieste podľahol

VČERA - 16:02Domáce

Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž.