• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Veľká noc, najstarší a najvýznamnejší kresťanský sviatok

  • 12:14 01.04.2015
  • BRATISLAVA
Veľká noc, najstarší a najvýznamnejší kresťanský sviatok

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Slávi sa v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca, ako o tom rozhodol Nicejský snem v roku 325. Veľkonočná nedeľa tak môže pripadnúť na niektorú z nedieľ v období od 22. marca do 25. apríla. Podľa týchto pravidiel sa určuje termín Veľkej noci dodnes. Je to teda pohyblivý sviatok a je závislý od lunárneho cyklu.

Veľká noc nadväzuje na židovské sviatky Pesach, pripomínajúce oslobodenie izraelského národa z egyptského otroctva, ktoré sa podľa židovského kalendára slávili od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl). Udalosti spojené s ukrižovaním a vzkriesením Ježiša Krista sa odohrali práve počas Pesachu, preto sa kresťanská Veľká noc a židovské sviatky Pesach väčšinou kryjú aj časovo. Napríklad v tomto roku sa Pesach začína sláviť počas kresťanského Veľkého či Svätého týždňa, a to v piatok 3. apríla večer.

Vysvetlenie pôvodu názvu "veľká" treba hľadať v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte. Faraón nebol ochotný prepustiť svojich izraelských otrokov, a preto Boh trestal krajinu desiatimi ranami. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetci prvorodení egyptskí chlapci, faraón prepustil zotročený ľud.

Židov, ktorí pomazali veraje svojich dverí krvou baránka, sa táto pohroma netýkala a anjel smrti ich obišiel. Baránok je preto symbolom Ježiša Krista, ktorého krv zachránila ľudí od večného zatratenia.

Ako sa ďalej uvádza v Biblii, po vyslobodení z Egypta previedol Boh ľudí na čele s Mojžišom cez Červené more, ktoré rozdelil a vysušil. Tu niektorí hľadajú pôvod tradičného židovského názvu Pesach - prechod. Iní slovo"pesach" vysvetľujú ako obídenie, vyhnutie sa a vzťahujú ho na anjela smrti, ktorý obchádzal domy potreté krvou.

Symbolika prechodu z otroctva do slobody sa preniesla aj do kresťanstva ako prechod z hriechu do života v Božej milosti, ktorý zabezpečil Ježiš Kristus svojou smrťou a zmŕtvychvstaním.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal viacero výstrah, hrozí aj víchrica

SHMÚ vydal viacero výstrah, hrozí aj víchrica

DNES - 10:00Domáce

Na horách sa môže v nedeľu poriadne rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Varuje pred víchricou.

IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch

IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch

DNES - 9:34Domáce

Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.

Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu

Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu

DNES - 9:19Domáce

Kresťania slávia 22. decembra štvrtú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú štvrtú sviečku, ktorá symbolizuje lásku. Osvetľuje posledné chvíle prípravy na narodenie Krista.

Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty

Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty

DNES - 9:08Domáce

K už existujúcim Slovenským inštitútom v zahraničí, ktoré propagujú Slovensko a jeho kultúru, by mali pribudnúť rovnaké inštitúcie v Číne a USA.

Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície

Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície

DNES - 7:27Domáce

Podľa prezidenta napätie v spoločnosti a politike narastá aj po atentáte.