Pevnejšie svalstvo vďaka ananásu
O ananáse sa už toho určite veľa napísalo, no neuškodí, keď si to pripomenieme. Zo zdravotného hľadiska konzumácia ananásu prináša viacero výhod. A to najmä vďaka zložke, ktorú ananás obsahuje - bromelaín.
Bromelaín je enzým, ktorého najviac nájdeme v strede tohto ovocia. Po stáročia ananás používali ľudia zo Strednej a Južnej Ameriky napríklad pri liečbe porúch trávenia či zápalov.
Enzým bromelaín funguje však aj ako podporný prostriedok pri podpore hojenia rán. Má antivírusové, protizápalové, ale aj antibakteriálne účinky.
Video: Ako krájať a servírovať ananás?
Protinádorové účinky bromelaínu
Istá štúdia v roku 2007 zistila, že účinky bromelaínu sú lepšie ako liek 5-fluorouracil (používaný pri chemoterapii). Áno, vedci zistili, že protinádorové účinky bromelaínu boli lepšie ako vyššie uvedené liečivo. No akosi sa nám výsledky podobných štúdií, ktoré dokazujú, aké výhody majú prírodné látky nedostávajú do uší. Kde je problém? Možno v tom, že farmaceutické spoločnosti by pri inom postupe liečby nedosiahli taký zisk.
Konzumácia ananásu pomáha pri tvorbe svalovej hmoty, je výbornou prevenciou proti svalovej ochabnutosti. Pomáha znižovať zrážanlivosť krvi a znižuje krvný tlak.
Čítajte: Máte problémy s krvným tlakom? Banány vám pomôžu
Ananás z 90 percent obsahuje vodu, množstvo organických kyselín. Obsahuje však aj síru, z čoho môže niektorých rozbolieť hlava. Z veľa vitamínov, ktoré toto ovocie obsahuje je to aj biotín, ktorý vplýva pozitívne na naše zdravie vlasov, nechtov a kože.
Správna konzumácia
Pri konzumácii ananásu treba dať pozor a jesť len úplne dozreté plody. Keď je ananás nezrelý, obsahuje veľa kyselín, ktoré nám môžu podráždiť žalúdok a poškodiť aj zubnú sklovinu.
Čítajte: Keď ovocie zaškodí. Jete ho naozaj správne?
Ananás neskladujeme v chlade. Najlepší je čerstvý - pri konzervovaní stratí až 60 percent vitamínov. Aj napriek všetkým liečivým účinkom tohto ovocia, niektorým ľudom môže veľké množstvo skonzumovaného ananásu podráždiť sliznicu úst, preto si dávajte pozor.
Ale poďme späť k bromelaínu. K ďalším jeho pozitívnym dopadom na naše telo patria:
- zmenšovanie opuchu tkanív
- hojenie tkanív postihnutých popálenín a rán
- úľava od bolesti pri artritíde
- liečba pooperačných stavov
- pomáha pri zápaloch močových ciest
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.