Roadšou Hnutia za zdravé nohy zavíta do 46 miest
Roadšou Hnutia za zdravé nohy, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť na vážnosť chronického žilového ochorenia, zavíta od 7. apríla do 15. júna do 46 slovenských miest.
Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne
Chronickým žilovým ochorením na Slovensku trpí až 80 percent ľudí. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a lieči sa výživovými doplnkami či mastičkami. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče.
Pri nesprávnej liečbe počas ďalších rokov sa ochorenie zhoršuje výskytom kŕčových žíl, zmenami sfarbenia kože, poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny, až do otvoreného vredu predkolenia.
Nejde iba o zanedbateľnú nepríjemnosť či kozmetický problém, je to totiž chronické, zápalové rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára.
Malé žily - malé starosti, veľké žily - veľké starosti
Na potrebu prevencie a potrebu liečby chronického žilového ochorenia na tlačovej konferencii upozornili aj všeobecná lekárka Diana Ganajová, angiológ František Žernovický a farmakológ Viliam Foltán.
"Chronické venózne ochorenie je zápalové ochorenie. Keď sa nelieči, môže sa stať, že sa stav pacienta výrazne zhorší. Je dôležité, aby navštívil lekára a posťažoval sa mu, lebo inak sa o jeho problémoch nedozvie. Ak začneme s liečbou hneď po tom, ako sa u pacienta prejavia prvé príznaky, môžeme predísť hrozivým štádiám tohto ochorenia. Úlohou všeobecných lekárov je dostať pacientov k nám. Dôležitá je tiež edukácia o úprave životného štýlu a stravy, dostatočnom príjme tekutín, kompresnej liečbe a účinkoch protizápalových liekov. Rovnako ako pri deťoch, aj tu platí: Malé žily - malé starosti, veľké žily - veľké starosti. Pri oboch je totiž dôležité, aby sme sa o ne starali od raného štádia," vysvetlila Ganajová.
Niekoľko možností liečby
S tvrdeniami všeobecnej lekárky súhlasil aj spomínaný angiológ, ktorý podľa vlastných slov vidí najväčší problém v tom, že ľudia sa boja poslednej fázy ochorenia, počiatočným štádiám však nevenujú pozornosť.
"Žijeme v predstave, že ak sa to zhorší, pôjde k lekárovi. Je potrebné, aby sa pacienti nebáli. Treba sa priblížiť k ľuďom. Nemá zmysel zakrývať si oči pred ochorením, treba ho prijať a začať liečiť," uviedol Žernovický.
Až 95 pacientov s chronickým žilovým ochorením je možné podľa Žernovického ošetriť takzvanou skleroterapiou, teda bez rezania a celkovej alebo spinálnej anestézy. Pacienti sú hneď po zákroku mobilní a môžu odísť domov. Ďalšími možnosťami liečby sú miniinvazívna alebo klasická chirurgia, ani z tých však podľa Žernovického netreba mať strach, pretože nie sú bolestivé.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.