Roadšou Hnutia za zdravé nohy zavíta do 46 miest

Roadšou Hnutia za zdravé nohy, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť na vážnosť chronického žilového ochorenia, zavíta od 7. apríla do 15. júna do 46 slovenských miest.
Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne
Chronickým žilovým ochorením na Slovensku trpí až 80 percent ľudí. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá a lieči sa výživovými doplnkami či mastičkami. Prvé príznaky môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče.
Pri nesprávnej liečbe počas ďalších rokov sa ochorenie zhoršuje výskytom kŕčových žíl, zmenami sfarbenia kože, poškodením kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny, až do otvoreného vredu predkolenia.
Nejde iba o zanedbateľnú nepríjemnosť či kozmetický problém, je to totiž chronické, zápalové rozvíjajúce sa ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára.
Malé žily - malé starosti, veľké žily - veľké starosti
Na potrebu prevencie a potrebu liečby chronického žilového ochorenia na tlačovej konferencii upozornili aj všeobecná lekárka Diana Ganajová, angiológ František Žernovický a farmakológ Viliam Foltán.
"Chronické venózne ochorenie je zápalové ochorenie. Keď sa nelieči, môže sa stať, že sa stav pacienta výrazne zhorší. Je dôležité, aby navštívil lekára a posťažoval sa mu, lebo inak sa o jeho problémoch nedozvie. Ak začneme s liečbou hneď po tom, ako sa u pacienta prejavia prvé príznaky, môžeme predísť hrozivým štádiám tohto ochorenia. Úlohou všeobecných lekárov je dostať pacientov k nám. Dôležitá je tiež edukácia o úprave životného štýlu a stravy, dostatočnom príjme tekutín, kompresnej liečbe a účinkoch protizápalových liekov. Rovnako ako pri deťoch, aj tu platí: Malé žily - malé starosti, veľké žily - veľké starosti. Pri oboch je totiž dôležité, aby sme sa o ne starali od raného štádia," vysvetlila Ganajová.
Niekoľko možností liečby
S tvrdeniami všeobecnej lekárky súhlasil aj spomínaný angiológ, ktorý podľa vlastných slov vidí najväčší problém v tom, že ľudia sa boja poslednej fázy ochorenia, počiatočným štádiám však nevenujú pozornosť.
"Žijeme v predstave, že ak sa to zhorší, pôjde k lekárovi. Je potrebné, aby sa pacienti nebáli. Treba sa priblížiť k ľuďom. Nemá zmysel zakrývať si oči pred ochorením, treba ho prijať a začať liečiť," uviedol Žernovický.
Až 95 pacientov s chronickým žilovým ochorením je možné podľa Žernovického ošetriť takzvanou skleroterapiou, teda bez rezania a celkovej alebo spinálnej anestézy. Pacienti sú hneď po zákroku mobilní a môžu odísť domov. Ďalšími možnosťami liečby sú miniinvazívna alebo klasická chirurgia, ani z tých však podľa Žernovického netreba mať strach, pretože nie sú bolestivé.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.