Omega-3 mastné kyseliny môžu znížiť účinok chemoterapie

Výživové doplnky obsahujúce rybí olej môžu znížiť účinok chemoterapie. Vyplýva to z výskumu, v rámci ktorého vedci testovali šesť rôznych prípravkov s obsahom omega-3 mastných kyselín. Predošlé pokusy na myšiach ukázali, že dva druhy kyselín preukázateľne oslabovali účinky chemoterapie.
Čisto prírodné rastlinné oleje a tuky
Najčastejšie ich konzumujú vo forme kapsúl
Vedci sa najprv snažili prísť na to, koľko ľudí s rakovinou prijíma omega-3 mastné kyseliny. Podľa ich zistení si ich v USA kupuje až pätina onkologických pacientov a pacientok, pričom najčastejšie ich konzumujú vo forme kapsúl naplnených rybím olejom alebo tabliet.
Na samotnom výskume sa zúčastnilo aj 30 zdravých dobrovoľníkov. Tým podali 10 alebo 50 mililitrov spomínanej 16:4 (n-3) a zisťovali, za ako dlho sa jej hodnoty v krvi znížia na pôvodné. Najvyššie hodnoty látky namerali u ľudí, ktorým podali 10 mililitrov, po štyroch hodinách.
Rovnaké hodnoty ako pred podaním u nich namerali po ôsmich hodinách. Väčšie množstvo kyseliny spracovávalo telo dlhšie. U 20 dobrovoľníkov sa hladina 16:4 (n-3) zvýšila po tom, ako zjedli makrelu alebo sleďa. Konzumáciou lososa a tuniaka sa však hodnoty 16:4 (n-3) v krvi nezvýšili.
Onkologickí pacienti by sa mali vyhýbať rybiemu oleju
Na základe týchto zistení vedci odporúčajú, aby sa onkologickí pacienti vyhýbali konzumácii rybieho oleja, prípravkov s jeho obsahom, makrely a sleďa deň pred a po chemoterapii. Zároveň však varujú, aby sa celkom nevzdávali omega-3 mastných kyselín, pretože sú dôležitou súčasťou jedálnička a telo si ich nedokáže vyrobiť samo.
Prijímať ich môžu aj konzumáciou ľanových semienok či vlašských orechov. Emile Voest z Holandského inštitútu pre výskum rakoviny v súvislosti s výskumom upozornil pacientky a pacientov, ktorých liečia chemoterapiou, aby pred svojimi ošetrujúcimi lekármi nezatajovali, ak užívajú výživové doplnky.

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.