Lekárstvo študuje mladík, ktorý pred rokmi nedokázal sám chodiť
- 10:19 06.04.2015
- KOŠICE
S negatívnymi reakciami sa tento prvák nestretol ani u pedagógov, ani u spolužiakov, práve naopak, všetci mu veľmi fandia.
Pred siedmimi rokmi sa Prešovčan Branislav Bujňák dokázal pohybovať iba na vozíčku a nemohol napísať žiaden súvislý text. Dnes tento 19-ročný chlapec študuje všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá mu vyšla v ústrety predĺžením času na testy pri prijímacích skúškach. Keďže ide o študenta so špecifickými potrebami kvôli zníženým pohybovým schopnostiam, poskytuje mu škola aj ďalšie kompenzačné úľavy, ktoré nevyhnutne potrebuje pri rovnocennom zvládaní štúdia v porovnaní so svojimi zdravými rovesníkmi.
S negatívnymi reakciami sa tento prvák nestretol ani u pedagógov, ani u spolužiakov, práve naopak, všetci mu veľmi fandia. Za sebou má prvé skúškové obdobie, ktoré zvládol bez problémov, informovala PR manažérka fakulty Jaroslava Oravcová.
Braňo trpí generalizovanou svalovou dystóniou. V dôsledku genetickej poruchy mu nesprávne fungujú bazálne gangliá v mozgu, ktoré ovplyvňujú vôľou ovládané svaly. Jeho mozog vytvára nepotrebné a neželané impulzy vyvolávajúce nadbytočné svalové napätie (spazmy). Bez operačného zákroku, ktorý absolvoval pred niekoľkými rokmi, by trpel permanentnými svalovými kŕčmi a triaškou. Nebol by schopný chodiť, ani udržať v ruke pero. Dnes sa jeho ochorenie prejavuje našťastie už len zhoršenou chôdzou a poruchou jemnej motoriky, kvôli ktorej požiadal o úpravu prijímacích pohovorov, a tiež potrebuje o čosi dlhší čas na vypracovanie odpovedí pri testoch počas štúdia.
"Bol som veľmi rád, keď som sa dozvedel, že mi na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach vyjdú v ústrety dlhším časom na odpovede pri prijímacích skúškach. Kvôli poškodenej motorike mám totiž problém s presným označením krížika vo štvorci v hárku s odpoveďami - no nakoniec som potreboval asi iba 15 minút navyše oproti iným uchádzačom,"hovorí Branislav Bujňák, ktorého teší, že môže študovať medicínu. Stať sa lekárom sa tento mladík rozhodol práve vzhľadom na to, čo si so svojou chorobou v minulosti prežil, a preto, že mu medicína veľmi pomohla.
"Tento mladý muž je veľký bojovník a ja osobne sa veľmi teším, že sa mu podarilo nielen úspešne absolvovať náročné prijímacie skúšky na našu fakultu, ale prekonať aj prvé náročné skúšky. Je ukážkovým príkladom sily vôle a motivácie, ako sa nevzdávať, bojovať, prekonávať prekážky a ísť si za svojím cieľom. Verím, že o niekoľko rokov úspešne dokončí štúdium - držím mu v tom palce," uviedol dekan LF UPJŠ Daniel Pella.
Branislav sa snaží byť aktívny po všetkých stránkach. Na svet sa díva s optimizmom a ísť si za svojím cieľom, radí aj iným mladým ľuďom. "Nech sa vám stane čokoľvek, nepoddávajte sa tomu a neseďte v ústraní. Choďte medzi ľudí a pracujte na tom, čo sa dá zmeniť. A čo sa zmeniť nedá, prijmite – aj tak sa dá prežiť život naplno,"dodáva.
Nepoznaná pamiatka na Liptove: Poznáte Štróblovu vilu?
Vila známa vďaka dvojposchodovej veži v súčasnosti patrí majiteľovi z Banskej Bystrice. Ten plánuje rekonštrukciu.
Ako rýchlo zmierniť bolesť: Trik, ktorý vymysleli v CIA
Učebnica vytvorená tajným programom amerických silových zložiek poskytuje návod na to, ako zmierniť bolesť aj bez liekov.
Máte iPhone alebo mobil s Androidom? Túto kontrolu by mal vykonať každý používateľ
Jednoduchá bezpečnostná kontrola vás môže zachrániť pred podvodníkmi.
V tento mesiac sa rozvádza najviac párov
Vzťahoví experti ho označujú za prekliaty. V ktorom mesiaci v roku ľudia podávajú najviac žiadostí o rozvod?
Ako za sekundu zbadať manipulátora? Stačí jeden pohľad
Na rozoznanie manipulátora v dave vám stačí jediný pohľad na reč tela, tvrdia psychológovia.