Cícer ako bielkovinová bomba: Reguluje hmotnosť a je plný zdravia
Cícer by v každom zdravom a vyváženom jedálničku nemal chýbať. Konzumovať by sme ho mali aspoň raz do týždňa. To vám problém určite robiť nebude. Ihneď vám zachutí.
Táto guľatá strukovina pripomínajúca hrach pochádza z oblastí Stredomoria a Blízkeho východu. Známy je aj pod názvom "rímsky hrach".
Cícer obsahuje oveľa viac železa a bielkovín než iné druhy strukovín. Poskytuje nám veľké množstvo polysacharidov, zdravých tukov, vlákniny a takmer všetky druhy vitamínov a minerálov.
Obsahuje i prospešný lysín, vitamín E, K, selén, meď, mangán, fosfor, cholín, kyselinu listovú, linolovú, zinok, draslík a tiež izoflavóny pôsobiace proti rakovinovým bunkám.
1 šálka zdravia
Pre lepšiu predstavu sa pozrime na nutričné hodnoty jednej šálky uvareného cíceru:
- 45 g sacharidov
- 15 g bielkovín
- 13 g vlákniny
- 4 g tuku
Ako uvádza magazín Medical News Today, toto množstvo pokryje 50% odporúčanej dennej dávky draslíka, 2% vitamínu A, 21% vápnika, 13% vitamínu C, 69% železa, 2% sodíka, 55% vitamínu B6 a 57% horčíka.
Čítajte: Quinoa: Pár gramov denne vám môže zachrániť život
Pravidelnou konzumáciou tejto strukoviny prispejete k pevnejšej pokožke, ale i vnútornému zdraviu. Pomáha v prevencii civilizačných ochorení a pozitívne pôsobí na štítnu žľazu. Chráni nás pred srdcovo-cievnymi problémami, vysokým cholesterolom, obezitou, ale i rakovinou hrubého čreva.
Štíhlejší vďaka cíceru
Látky v tejto strukovine zvyšujú pocit sýtosti a znižujú chuť do jedla. Dlhšie sa tak cítite plní, vďaka čomu si môžete ľahšie udržiavať celkový príjem kalórií.
Čítajte aj: Tipy na recepty: Cottage cheese pomáha chudnúť a budovať svaly
Mnohé štúdie potvrdili vplyv cíceru na zníženie cholesterolu, rizika vzniku obezity, cukrovky, zvýšenie energie a celkový pokles hmotnosti.
Cícer v kuchyni
Strukoviny sú dostupné v obchodoch po celý rok a výnimkou nie je ani cícer. Môžete si ho kúpiť v konzerve s nálevom alebo sušený.
Cícer si svoje široké uplatnenie našiel najmä v tureckej, indickej, portugalskej, španielskej, gréckej a talianskej kuchyni.
Foto: Hummus - obľúbená cícerová pomazánka typická pre krajiny Stredného východu
Ani pre nás už cícer nie je neznámou potravinou a jedlá z neho radíme na zoznam našich obľúbených receptov.
Možností čo z neho pripraviť je totiž neúrekom. Vďaka vynikajúcej jemnej chuti pripomínajúcej oriešky a jeho maslovej konzistencii po uvarení, sa hodí do teplej i studenej kuchyne.
Čítajte: Avokádo - najlepšie recepty. Budete sa oblizovať!
Dajte ho do šalátov, vymiešate s ním skvelé nátierky, obľúbené sú cícerové polievky, omáčky, placky, pričom nemusíte mať obavy, že sa z neho tepelným spracovaním živiny vytratia.
Zdravé chrumkanie
Cícerové guličky sú skvelé aj na chrumkanie pri filme. Uvarené ich stačí obaliť v zmesi olivového oleja a vašich obľúbených korenín, prípadne pridať chilli, dať piecť do rúry asi na pol hodinu a zdravá náhrada chipsov je na svete. Verte, že si ju zamiluje celá rodina i vaši priatelia.
Nezabudnite namočiť!
Deň predtým, ako chcete sušený cícer pripravovať, ho prepláchnite a približne na 12 hodín namočte do vody, aby ste tak dosiahli čo najlepšiu chuť a štruktúru.
Cícerové recepty nájdete TU!
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.