• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
24°Bratislava

Žitňanská: Zásah polície usvedčil Kaliňáka z politikárčenia

  • 13:34 07.04.2015
  • BRATISLAVA
Žitňanská: Zásah polície usvedčil Kaliňáka z politikárčenia

K opakovaniu situácie spred dvoch rokov z Moldavy nad Bodvou vôbec nemuselo dôjsť, ak by minister Robert Kaliňák splnil dve jednoduché úlohy, vraví podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

(Obyvatelia obce Vrbnica počas tlačovej besedy Strany Rómskej únie na Slovensku (SRÚ) na tému brutálneho zásahu Policajného zboru v okrese Michalovce. Vrbnica, 3. apríl 2015.)

Policajný zásah vo Vrbnici podľa podpredsedníčky strany Most-Híd Lucie Žitňanskej znovu vyvolal otázky o primeranosti použitého násilia zo strany polície. Videozáznam z akcie, ktorý by pomohol celú akciu objektívne vyšetriť, neexistuje.

Súvisiace:

Zásah polície voči Rómom vo Vrbnici preskúma prokuratúra

Starosta Vrbnice: Zásah polície bol brutálny, zranili Rómov

Dôležitosť potreby systémových zmien v ministerstve vnútra potvrdila aj minulotýždňová akcia polície vo Vrbnici. "K opakovaniu situácie spred dvoch rokov z Moldavy nad Bodvou vôbec nemuselo dôjsť, ak by minister Robert Kaliňák splnil dve jednoduché úlohy - povinnosť použitia videozáznamu pri zásahoch a zriadenie nezávislej policajnej inšpekcie," myslí si Žitňanská.

Práve tieto dve systémové zmeny by umožnili nezávislú, ale predovšetkým objektívnu kontrolu polície. Podľa Žitňanskej by to pomohlo najmä policajtom, ktorí by sa cítili komfortnejšie pri svojej práci.

Kaliňákovo politikárčenie

Na tieto dve veci upozorňovala už pred necelými dvoma rokmi aj ombudsmanka Jana Dubovcová. "Vtedy sme boli obviňovaní z politikárčenia, no dnes sa potvrdzuje, že politikárčil minister Kaliňák," povedala podpredsedníčka Mosta-Híd.

Dnes je inšpekcia Policajného zboru pod gesciou ministra vnútra, ktorý zároveň menuje aj policajného prezidenta. "Znamená to nielen absolútnu moc ministra vnútra nad celou políciou, no zároveň aj nad jej kontrolou, ktorá by mala skúmať jej pochybenia. Tento stav nepridáva na dôveryhodnosti polície ako takej," uviedla Žitňanská.

Kaliňák mal tri roky na zmenu

Minister vnútra Robert Kaliňák mal pritom podľa nej tri roky na to, aby tento stav zmenil. "Dá sa pochopiť ľudské zlyhanie, čo sa však pochopiť a ani ospravedlniť nedá, je neochota poučiť sa a konať zo strany ministra," zdôraznila Žitňanská.

Potom sa to podľa nej končí tak, ako v prípade streľby na študentov na diaľnici, keď celá vec bola ukončená absolútne nesystémovým spôsobom. "Akcia zostala nevyšetrená, študenti boli odškodnení zo súkromných peňazí ministra Kaliňáka, čím de facto priznal pochybenie zo strany polície," dodala na záver Žitňanská.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery

ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery

DNES - 16:15Domáce

Keď je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemá ako šíriť, pripomína ŠÚKL.

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu

DNES - 15:42Domáce

Nelegálne vnadiská pre zvieratá sa riešia. Vedených je niekoľko podnetov na okresných úradoch. Vnadiská sa kontrolujú a ak niekto poruší zákon, dostane pokutu, uviedol Filip Kuffa.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu

DNES - 14:07Domáce

Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu

DNES - 13:52Domáce

Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve

DNES - 13:34Domáce

Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.