Polícia navrhla obžalovať bývalého šéfa vojenských tajných
Bývalých príslušníkov Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca a Katarínu Svrčekovú chce polícia vidieť pred súdom. Exriaditeľ vojenskej rozviedky a bývalá spravodajská dôstojníčka sú obvinení z údajného úniku tajných dokumentov.
Obom hrozí ročné väzenie
Podľa polície v doposiaľ presne nezistenom období do 22. júna 2013 Roman Mikulec a Katarína Svrčeková údajne zbierali údaje, ktoré obsahovali skutočnosti utajované na ochranu záujmov Slovenskej republiky, označené stupňom utajenia Dôverné alebo Vyhradené. Polícia tvrdí, že dokumenty našla 22. júna 2013 v Slávičom údolí v Bratislave v tlačenej textovej forme a tiež aj na micro SD karte, a to pri prehliadke auta Romana Mikulca.
Dva dni po tejto prehliadke prokuratúra oznámila, že dvojicu obvinili. Viac informácií vtedy Úrad špeciálnej prokuratúry poskytovať nechcel. Katarína S., ktorá je v súčasnosti hovorkyňou politickej strany SaS, vtedy médiám poslala stanovisko, že s obavami a s veľkým znepokojením sledovala prácu policajtov, ako z kufra auta Romana M. vytiahli igelitové vrece s neznámym obsahom, ktoré v ňom podľa jej vedomostí nemalo byť. V prípade dokázania viny hrozí Romanovi Mikulcovi a Kataríne Svrčekovej ročné väzenie.
Návrh na obžalobu nás má zastrašiť a zničiť
Návrh na obžalobu považujú Roman Mikulec a Katarína Svrčeková za pokračovanie účelového a zmanipulovaného konania voči nim. "Majú jediný cieľ - zastrašiť nás a zničiť, pretože bolo poukázané na tunelovanie štátneho majetku osobami, ktoré sú stále vo funkciách. Pripomíname, že mediálnou kačicou, ako to nazvali predstavitelia vládnej strany, sa vyšetrovatelia stále zaoberajú, ale nie s takou chuťou a razantnosťou, s akou riešia nás. Je to obyčajná účelová kriminalizácia," uvádzajú Mikulec a Svrčeková v spoločnom vyhlásení.
Obaja sú nešťastní z toho, že tak, ako sú stíhaní oni, môže byť stíhaný ktorýkoľvek občan Slovenska, stačí šikovne podvrhnúť dôkazy. "Začali konanie, podhodili dôkazy, na základe ktorých nás obvinili, a pôvodným vážnym dôvodom sa už nikto nezaoberal. Splnilo to účel. To je tá tragédia," konštatujú bývalí vojenskí tajní.
Tlačová správa, ktorú polícia poslala novinárom, podľa nich dokazuje, že počas dvojročného vyšetrovania sa vyšetrovateľom nepodarilo ani len zistiť, kde a kedy mali byť utajované informácie zbierané. "Veľmi by sme ocenili, ak by raz vyšla najavo pravda - ako sa nám do auta dostala vec, ktorá ani jednému z nás nikdy nepatrila," uzatvárajú Mikulec a Svrčeková.
Glváč označil spis za mediálnu kačicu
Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby odštartovala tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. V máji 2013 vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu. Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.
Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko (SaS) a VSS šéfoval Roman Mikulec Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra sa žiadne tunelovanie nestalo. Ku kauze mal mimoriadnu schôdzu aj parlament.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.