Vojenské výdavky vo svete rástli, v USA a západnej Európe poklesli
- 8:49 13.04.2015
- Štokholm
Celosvetové vojenské výdavky sa v roku 2014 takmer nezmenili, keď ich nižšiu úroveň v Spojených štátoch a západnej Európe vyrovnali zvýšenia v iných regiónoch, súvisiace s konfliktmi na Blízkom východe, na Ukrajine a v Afrike. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI).
SIPRI odhaduje, že globálne vojenské výdavky sa vlani oproti roku 2013 znížili o 0,4 percenta na celkovo 1,77 bilióna dolárov (1,67 bilióna eur).
Výdavky USA v tejto oblasti poklesli o 6,5 percenta v rámci opatrení na znižovanie rozpočtového deficitu, napriek tomu ostali najvyššie na svete na úrovni 610 miliárd dolárov (577,11 mld. eur). Ide o 34 percent celosvetových vojenských výdavkov a takmer trojnásobok výdavkov Číny, ktorá je na druhom mieste.
Čína vynaložila na armádu 216 miliárd dolárov (204,35 mld. eur), čo je o 9,7 percenta viac než v roku 2013. Tretie Rusko zvýšilo výdavky o 8,1 percenta na odhadovaných 84,5 miliardy dolárov (79,94 mld. eur) a štvrtá Saudská Arábia o celosvetovo najviac - 17 percent - na 80,8 miliardy dolárov (76,44 mld. eur).
V prvej desiatke boli tiež Francúzsko, Británia, India, Nemecko, Japonsko a Južná Kórea.
Vedúci programu SIPRI pre vojenské výdavky Sam Perlo-Freeman poznamenal, že konflikt na Ukrajine viedol mnohé európske krajiny blízke Rusku k zvýšeniu armádnych výdavkov, najmä v strenej Európe, Pobaltí a Škandinávii. Na druhej strane päť krajín s najväčšími výdavkami v západnej Európe - Francúzsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Španielsko - si na tento rok naplánovali ďalšie menšie škrty.
"Ukrajinská kríza zásadne zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe, ale dosiaľ je vplyv na vojenské výdavky najviditeľnejší v krajinách hraničiacich s Ruskom," uviedol Perlo-Freeman. "Inde sú úsporné opatrenia naďalej hlavnou hnacou silou klesajúcich trendov."
Ukrajina zvýšila v roku 2014 výdavky o vyše 20 percent, aj keď väčšina z tohto rastu smerovala do personálnych nákladov a dôchodkov, uviedol SIPRI so zdôraznením, že ide o neúplné údaje. V roku 2015 plánuje Kyjev výdavky na ozbrojené sily viac než zdvojnásobiť.
V Poľsku vojenské výdavky vlani stúpli o 13 percent a očakáva sa, že tento rok krajina dosiahne cieľ NATO, ktorým sú dve percentá HDP. Celkovo inštitút v regióne východnej Európy eviduje nárast o 8,4 percenta, pokým v západnej a strednej Európe pokles o takmer dve percentá oproti roku 2013.
SIPRI do svojich údajov zahŕňa platy armádnych príslušníkov, náklady na prevádzku, nákupy zbraní a techniky, ako aj výskum a vývoj.
Informácie priniesli agentúry AP a DPA.
Z Magdeburgu hlásia už 5 mŕtvych, stav ďalších 40 ľudí je kritický
Počet obetí piatkového útoku autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg stúpol na päť. Zranených je ďalších vyše 200 ľudí.
Fico pred Vianocami navštívi Moskvu a Putina, tvrdí srbský prezident
Robert Fico sa chce s Vladimirom Putinom rozprávať o tranzite ruského plynu do Európy.
Ukrajina útočila dronmi ďaleko za hranicou frontu
Ukrajina útočila v sobotu ráno dronmi na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu. V meste poškodila viacero obytných budov.
Andrzej Duda plánuje pozvať Trumpa na aprílový summit Trojmoria
Poľský prezident Andrzej Duda pozve novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na summit Trojmoria, ktorý sa bude konať v apríli vo Varšave.
Orbán: Teroristické útoky sú v západnej Európe už takmer pravidelnými
V západnej Európe sa teroristické činy stávajú takmer pravidelnými, tvrdí maďarský premiér.