Vláda bude rokovať o elektrárňach, Enel pokračuje v predaji
- 6:33 14.04.2015
- BRATISLAVA

Vládny kabinet by mal už čoskoro rokovať o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE), ktorý v súčasnosti predáva talianska spoločnosť Enel.
Správa má obsahovať aj obludnosti z čias Dzurindovej vlády
Predseda vlády zdôraznil, že vláda naďalej nesúhlasí s predajom akcií ešte pred ukončením dostavby dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. "Vláda nesúhlasí s tým, aby talianska spoločnosť Enel odpredala svoje akcie v čase, kedy sa dokončuje tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Predaj akcií nepochybne ohrozí dostavbu, čo je pre vládu neprijateľné," uviedol Fico.
Odporúčame:
Miškov kritizuje správu Gabčíkova, ľudí má ukrátiť o milióny
Štát je proti predaju elektrární, trvá na dostavbe Mochoviec
Elektrárne nie sú v kondícii, Česi možno investujú v Nemecku
Vláda na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predloží správu o privatizácii Slovenských elektrární, ktorú uskutočnila druhá vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2006. "Správa potvrdzuje obludnosti, neopodstatnenosť, poškodenie záujmov Slovenskej republiky, ale aj vyvoláva oprávnené podozrenia, čo viedlo pravicovú vládu k takej nevýhodnej privatizácii," konštatoval Fico.
Predaj elektrární pokračuje
Šéf Enelu Francesco Starace v marci potvrdil, že proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú podľa neho prezentované najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group.
Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov
Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani
Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD
Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.