Mesto Martin žiada o dovolanie v spore s cyperskou schránkou
Primátor Martina Andrej Hrnčiar v utorok podal na Generálnej prokuratúre SR podnet na mimoriadne dovolanie voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR v spore s cyperskou schránkovou firmou. Najvyšší súd SR totiž rozhodol v prospech cyperskej schránkovej firmy, ktorej musí mesto Martin teraz zaplatiť 8,3 milióna eur.
Odporúčame:
Hrnčiar je z Fica sklamaný, Martinu odmietol pomôcť
Mestu Martin hrozí nútená správa pre schránku na Cypre
Mestu hrozí zablokovanie účtov
Martinu po prehratom spore s cyperskou firmou hrozí nútená správa a zablokovanie účtov, rozsudok je totiž už vykonateľný. Hrnčiar preto v utorok podal aj podnet na odklad vykonateľnosti rozsudku. "Ak by sa s týmto generálny prokurátor stotožnil, tak tento rozsudok, ktorý je teraz vykonateľný, by vykonateľný nebol, až do ďalšieho rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a preskúmania celej veci," povedal Hrnčiar.
V prípade, že mesto bude musieť cyperskej schránke zaplatiť 8,3 milióna eur, hrozí Martinu nútená správa a mesto by to mohlo podľa Hrnčiara priviesť až ku kolapsu. Pre mesto by to znamenalo zvyšovanie daní, nečerpanie eurofondov, ale napríklad aj zdražovanie autobusovej dopravy, koniec podpory dôchodcov či úplnú stratu suverenity mesta.
Mesto Martin preto požiadalo o pomoc aj štát. Primátor Hrnčiar ešte uplynulý piatok požiadal o stretnutie premiéra Roberta Fica, hovoriť s ním chcel o možnosti dlhodobej návratnej pôžičky od štátu, aby sa mesto vyhlo nútenej správe. Fico zareagoval slovami, že v spore rozhodol Najvyšší súd SR.
"Mám zaškrtiť predsedníčku súdu alebo pod trestom smrti prinútiť senát najvyššieho súdu, aby zmenil rozhodnutie? Čo má premiér spoločné s tým, že Martin prehral nejaký spor?" spýtal sa Fico. Hrnčiara slová premiéra pohoršili, považuje ich za neprimerané a nemiestne.
Súd štyrikrát vyhralo mesto
Spor medzi Martinom a cyperskou firmou sa ťahal šestnásť rokov. Cyperská firma súdnou cestou žiadala milióny eur ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995. V ťahajúcom sa spore súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, už štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin.
V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý, podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.
Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.
Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.
Premiér: Čína sa v súvislosti s Ukrajinou obáva hrozby jadrového konfliktu
Čína sa podľa predsedu vlády SR Roberta Fica v súvislosti s vojnou na Ukrajine oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie napätia a hrozby jadrového konfliktu.
Tri osoby mali pri bratislavskom cintoríne napadnúť muža a ženu
V blízkosti cintorína v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa mali tri osoby napadnúť muža a ženu. Prípadom sa zaoberá polícia.
M. Kosová: Sudcovia nerozhodujú zo strachu, ako to tvrdí Kiska
Sudcovia na Slovensku podľa predsedníčky Súdnej rady SR Marcely Kosovej nerozhodujú zo strachu, ako to vo štvrtok (31. 10.) naznačil bývalý prezident SR Andrej Kiska.
Muž, ktorý napadol redaktorku TV Markíza, je stíhaný väzobne
Muž, ktorý mal napadnúť reportérku a moderátorku TV Markíza Kristínu Kövešovú, ide do väzby.
Blanár: Rozširovanie EÚ je jedným z kľúčových nástrojov budovania mieru
Rozširovanie Európskej únie je podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) jedným z kľúčových nástrojov budovania mieru, bezpečnosti, stability a prosperity v Európe.