• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 23.12.2024Meniny má Nadežda
Bratislava

Švajčiarsko obvinilo EÚ z protekcionizmu na trhoch financií

  • 9:08 23.04.2013
  • LONDÝN
Švajčiarsko obvinilo EÚ z protekcionizmu na trhoch financií

Švajčiarsko v pondelok obvinilo Európsku úniu z protekcionizmu a fragmentovania svetových trhov.

Únia to má robiť prostredníctvom nových pravidiel, ktoré sú neférové voči krajinám, ktoré nie sú súčasťou bloku.

"Švajčiarsko je znepokojené protekcionistickými tendenciami na medzinárodných finančných trhoch. Jednou z nich je aj smernica o trhoch s finančnými nástrojmi (MiFID)," povedal na konferencii v Londýne švajčiarsky štátny tajomník pre medzinárodné finančné záležitosti Michael Ambühl.

Trhy by podľa neho mali ostať otvorené, aby priemysel v EÚ ostal zdravý a konkurencieschopný, existuje však riziko prílišnej regulácie. "Nemalo by to byť tak, že veľkí hráči si určia pravidlá a donútia malých, aby ich dodržiavali. Potrebujeme rovnaké podmienky pre všetky krajiny," dodal Ambühl.

MiFID je navrhovaná zmena pravidiel, ktorých cieľom je urobiť finančné trhy bezpečnejšími a ktoré určujú prísne povinnosti pre spoločnosti z krajín mimo EÚ, akou je aj Švajčiarsko, ak chcú v únii obchodovať.

Mnohé krajiny, vrátane USA, sa snažia iným krajinám vnútiť "zlé" regulačné rozhodnutia, povedal prezident Americkej obchodnej komory Thomas Donohue. Regulácia podľa neho začína byť vo všeobecnosti príliš predpisová a vyžaduje od bánk obrovské množstvá kapitálu. "Ak finančným inštitúciám vezmeme právo zlyhať a právo riskovať, berieme im aj právo uspieť. Musíme nájsť správnu rovnováhu a to sa ešte nepodarilo," dodal Donohue.

"Nedá sa povedať, že finančná kríza je minulosťou a môžeme sa sústrediť na budúci rast," odmietla obvinenia z prílišnej regulácie vysoká predstaviteľka Európskej komisie Nadia Calvinová, ktorá MiFID navrhla.

Problémy, ktoré treba riešiť, vidí aj Andrew Bailey, zástupca guvernéra britskej centrálnej banky a hlavný bankový regulátor vo Veľkej Británii. Keď sa napríklad dostane do ťažkostí medzinárodná banka, ich vyriešenie komplikujú deriváty i možné straty držiteľov obligácií. "Potrebujeme sa dostať do bodu, kde budú veľmi jasné pravidlá hry chápať trhy aj verejnosť," povedal Bailey. Rozpor so Švajčiarskom poukazuje na ťažkosti, ktorým musia čeliť regulátori, ak chcú po kríze zvýšiť bezpečnosť trhov a pritom nechcú zaviesť konfliktné bankové pravidlá.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH: Premiér ohrozuje ľudí na Slovensku

KDH: Premiér ohrozuje ľudí na Slovensku

VČERA - 20:05Ekonomické

Milan Majerský sa pýta, prečo slovenský premiér nerokuje s Ukrajinou.

Hlas odmietol komentovať cestu Fica do Moskvy

Hlas odmietol komentovať cestu Fica do Moskvy

VČERA - 19:34Ekonomické

Koaličná strana Hlas-SD sa nebude vyjadrovať k premiérovej ceste do Ruska.

Opozícia reaguje na Fica v Moskve: Hanba pre krajinu, tvrdí PS

Opozícia reaguje na Fica v Moskve: Hanba pre krajinu, tvrdí PS

VČERA - 19:26Ekonomické

Progresívne Slovesnko hovorí o zrade národných záujmov, podľa SaS sa Fico správa ako kolaborant.

Fico v Moskve rokuje s Putinom

Fico v Moskve rokuje s Putinom

VČERA - 18:37Ekonomické

Predseda vlády SR Robert Fico pricestoval v nedeľu na pracovnú návštevu Moskvy, kde aktuálne rokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv

Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv

VČERA - 14:29Ekonomické

V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.