EÚ varuje USA pred radikálnou zmenou bankových pravidiel
- 10:04 23.04.2013
- WASHINGTON
Plán Spojených štátov amerických požadovať od zahraničných bánk vyššiu kapitalizáciu by mohol spôsobiť nesúhlas medzi dozornými orgánmi a vyvolať odvetné opatrenia zo zahraničia.
"Návrh pravidiel pôsobí dojmom, že USA radikálnym spôsobom ustupujú od existujúcej politiky konsolidovaného dohľadu nad zahraničnými bankami. Mohlo by to zmariť snahy o dôslednú realizáciu štandardov Bazilej III vo všetkých jurisdikciách," napísal Barnier v liste guvernérovi americkej centrálnej banky (Fed) Benovi Bernankemu, odvolávajúc sa na globálnu dohodu o maximálnom objeme financií, ktoré banky môžu požičať.
Fed sa v reakcii postavil na obranu v decembri ohláseného plánu, podľa ktorého by zahraničné banky museli držať rovnaké množstvo kapitálu ako ich americkí konkurenti, a to bez ohľadu na to, ako sú financované ich zahraničné materské spoločnosti. Takéto opatrenie by bolo obzvlášť nákladné pre nemeckú Deutsche Bank a britskú banku Barclay's kvôli ich korporátnej štruktúre.
"Fed pred zverejnením definitívnej verzie regulácie dôsledne zváži všetky pripomienky, ktoré k svojmu návrhu dostane," povedala hovorkyňa banky Barbara Hagenbaughová. Dodala však, že pôsobenie zámorských bánk v USA je v ostatnom čase stále riskantnejšie, keďže banky sa stále viac spoliehajú na potenciálne nestabilné krátkodobé financovanie a aktivity na kapitálovom trhu. Obdobné pravidlá okrem toho podľa nej platia aj vo Veľkej Británii.
Nové pravidlá z dielne Fedu by porušili tradíciu, podľa ktorej sa USA pri dohľade nad zahraničnými bankami spoliehali na ich domáce orgány. EÚ aj USA chcú finančné služby zahrnúť do pripravovaných rokovaní o dohode o voľnom obchode, jej vznik však bude trvať niekoľko rokov. Všetky akútne problémy je preto potrebné riešiť samostatne.
Únia s USA aj o voľnom obchode
EÚ by mala z rokovaní o zóne voľného obchodu s USA stiahnuť problematiku obrany. V pondelok to uviedla francúzska ministerka obchodu Nicole Bricqová.
Dôvodom je skutočnosť, že americká vláda zahraničným spoločnostiam v podstate nedáva možnosť získať kontrakty v oblasti obrany USA. "Nebudeme súhlasiť s tým, aby sme otvorili náš trh, kým ten americký je v oblasti obrany uzatvorený," povedala Bricqová.
"Existuje ochota iných členských štátov vylúčiť z rokovaní všetko, čo sa týka obrany," dodala ministerka.
EÚ a USA majú v úmysle o niekoľko mesiacov začať rokovania o vytvorení Transatlantickej zóny voľného obchodu. Vznikla by tak celosvetovo najväčšia zóna voľného obchodu, podporil by sa hospodársky rast a vznikli by pracovné miesta.
Táto dohoda by mala podľa prieskumu Európskej komisie priniesť ekonomike EÚ 119 mld. eur ročne a americká ekonomika by takto mala získať 95 mld. eur.
KDH: Premiér ohrozuje ľudí na Slovensku
Milan Majerský sa pýta, prečo slovenský premiér nerokuje s Ukrajinou.
Hlas odmietol komentovať cestu Fica do Moskvy
Koaličná strana Hlas-SD sa nebude vyjadrovať k premiérovej ceste do Ruska.
Opozícia reaguje na Fica v Moskve: Hanba pre krajinu, tvrdí PS
Progresívne Slovesnko hovorí o zrade národných záujmov, podľa SaS sa Fico správa ako kolaborant.
Fico v Moskve rokuje s Putinom
Predseda vlády SR Robert Fico pricestoval v nedeľu na pracovnú návštevu Moskvy, kde aktuálne rokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.