Štyri triky, ktoré zabezpečia váš počítač pred vírusmi
Takmer každý človek je dnes už online, surfuje, sťahuje, či zdieľa informácie. Z týchto miliárd ľudí ale málokto venuje pozornosť tomu, aké nebezpečenstvá sa do našich dát a počítača môžu dostať práve prostredníctvom internetu. Je pritom úplne jedno, aký operačný systém máte, žiaden nie je voči malwareom odolný.
Malware je skratkou slov „malicious software“, čo v praxi znamená špeciálne vytvorený softvér, ktorý sa dostane do operačného systému a poškodzuje súbory bez toho, aby o tom vedel majiteľ počítača. Okrem ničenia systémových zložiek môže malware aj kradnúť citlivé údaje (spyware), rozosielať spamové emaily, či robiť nežiadanú reklamu (adware).
V mnohých prípadoch si za napadnutie počítača nejakým typom malware môžeme my sami. Ako sa proti ním chrániť? Čítajte ďalej.
Zainvestujte do antivírusového a antispyware programu
Ochrana počítača vás vôbec nemusí vyjsť draho. Existujú voľne dostupné antispyware programy, ako napríklad Malware Bytes alebo AVG. Ochrana iba proti vírusom už dávno nestačí, pretože niektoré internetové stránky sú schopné dostať do vášho systému spyware, ktorý bude sledovať, čo si na internete prehliadate. Nezabudnite oba programy často updateovať – denne vzniká niekoľko tisíc nových mallware, proti ktorým sa treba nanovo chrániť. Vyhľadávanie updateov nemusíte robiť ručne, stačí si ich nastaviť automaticky.
Zapínajte firewall
Antivírusové a antispyware programy dopĺňa dobre fungujúci a hlavne zapnutý firewall. Firewall spĺňa úlohu akejsi ochrannej virtuálnej steny okolo počítača, ktorá ho chráni pred vniknutím nežiadúcich dát. Správne fungujúci firewall by mal majiteľa počítača upozorniť, keď sa hocaký neznámy software bude snažiť dostať do počítača a neprepustí ho bez potvrdenia.
Sťahujte a inštalujte iba zo zdrojov, ktorým dôverujete
Nemusí ísť iba o stránky, z ktorých sa sťahujú filmy alebo hry. Aj zdanlivo malé a nevinné úkony, ako stiahnutie obrázku či piesne, môžu do počítača priniesť nežiadaný malware. Pri inštalácii softvéru dávajte pozor na to, s akými licenčnými podmienkami súhlasíte. Ide síce o dlhé dokumenty na čítanie, ale venujte im pozornosť, najmä ak inštalujete softvér, ktorý je pre vás dôležitý.
Surfujte opatrne
Nielen sťahovanie, ale aj samotné navštevovanie internetových portálov môže byť rizikom. Každý deň vzniká viac než 9 000 nebezpečných stránok, je preto vhodné chodiť iba na známe stránky. Zbystrite pozornosť najmä pri takých, kde sa na obrazovke objaví vyskakovacie okno. Zvyčajne obsahuje správu o nejakej výhre alebo reklamu. Takéto okná nie je bezpečné zatvárať kliknutím na X v pravom hornom rohu, skúste radšej kombináciu klávesov Alt F4.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.