• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.11.2024Dnes je Pamiatka zosnulých
11°Bratislava

Video: Známi Slováci dali stop násiliu na ženách

  • 8:15 19.04.2015
  • BRATISLAVA
Video: Známi Slováci dali stop násiliu na ženách

Situácia s násilím páchaným na ženách je na Slovensku alarmujúca. Práve preto ľudskoprávna organizácia Možnosť voľby spustila kampaň, ktorá vyzýva k podpore Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulského dohovoru.

Ako ďalej povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritisová, súčasťou kampane je výzva vláde, prezidentovi a predsedovi parlamentu, aby začali konať a urýchlili ratifikáciu dohovoru.

K výzve pre politických predstaviteľov sa ľudia dostanú na stránke združenia i na sociálnej sieti Facebook. Nájdu ju však aj po prehratí spotu, ktorého záver je interaktívny a končí sa možnosťou otvoriť si v novom okne výzvu.


Súčasťou kampane sú viaceré spoty

Súčasťou kampane sú viaceré spoty, v ktorých vystupujú známi slovenskí muži, vyzývajúci na podporu Istanbulského dohovoru. "Chceli sme priniesť posolstvo, že muži konajú proti násiliu na ženách," povedala riaditeľka združenia Možnosť voľby. Je rada, že sa do kampane zapojili muži a odkazujú, že páchať násilie na ženách je neprípustné.

Kampaň vznikla práve na základe časti dohovoru, v ktorej Rada Európy vyzýva, aby sa do riešenia problému zapojili práve muži, ktorí by mali motivovať aj iných, aby začali proti násiliu konať. V spotoch vystupuje napríklad Ján Kuric, Ivo Gogál, Richard Lintner či Richard Stanke.

"Dúfame, že bude naše heslo motivačné aj pre politickú scénu a že politici začnú konať. Môžu pomôcť i vydávaním morálnych odkazov spoločnosti," povedala novinárom. Ako pokračovala, kampaňou chcú spájať, nie rozdeľovať. "Pokiaľ sa my všetci ľudia nespojíme, tento problém nemôžeme vyriešiť," dodala.


Muži by sa mali k ženám správať ako človek k človeku

V 21. storočí by sa mali muži k ženám správať ako človek k človeku, ako partner k partnerovi, poznamenal spevák Ján Kuric. Ako dodal herec Ivo Gogál, chceme žiť v civilizovanej spoločnosti a v nej by sa ľudia mali k sebe správať podľa istých pravidiel či noriem. "Často partneri spĺňajú atribúty domáceho násilia, no často si to ani neuvedomujú. Aj túto stránku treba odkrývať," priblížil.

Heslo kampane Odzvoňme násiliu na ženách – podporme Istanbulský dohovor je jej hlavným motívom a vyjadruje vieru organizácie, že ratifikácia môže priniesť zásadný prelom v ochrane žien vystavených násiliu. Situácia je podľa Adriany Mesochoritisovej natoľko vážna, že treba začať konať a podporiť proces ratifikácie dohovoru, aby sme sa pridali ku krajinám, ktoré tak už urobili.

Najnovší reprezentatívny výskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) totiž ukázal, že na Slovensku je fyzickému násiliu zo strany partnera vystavená každá štvrtá žena, teda 23 percent žien. Ak by sa k nemu pridalo aj psychické týranie, ich počet by sa ešte zvýšil.


Istanbulský dohovor bol prijatý v roku 2011 v Istanbule

Istanbulský dohovor bol prijatý v roku 2011 v Istanbule, Slovensko ho podpísalo ako jedna z prvých krajín. Ratifikovať sme ho mali do konca roka 2013, no zatiaľ sa tak nestalo a odložilo sa to na rok 2016. Podľa riaditeľky ľudskoprávnej organizácie sa považuje za akúsi najkomplexnejšiu stratégiu v tejto oblasti, pričom takýto dokument zatiaľ neexistoval.

Ministerstvo práce však má o jeho ratifikáciu záujem a urobí všetko pre to, aby sa tak stalo. Ako rezort uviedol, ratifikácia bola odložená najmä z dôvodu komplexnosti úloh a legislatívnych zmien, ktoré by sa mali uskutočniť v súlade s transpozíciou smernice Európskeho ochranného príkazu.

Dohovor prináša rôzne opatrenia. Ide o prevenciu, zmenu zaužívaných stereotypov, ale aj opatrenia, ako sú krízové linky, bezpečné ženské domy, kde by obete domáceho násilia dostali komplexnú pomoc vrátane ubytovania.

Opatrenia sa však týkajú aj výskumov. Je dôležité, aby mali krajiny možnosť výskumy porovnávať, preto je nevyhnutná medzinárodná spolupráca, a teda výmena skúseností či informácií o tom, ktoré opatrenia sú najúčinnejšie, vysvetlila Mesochoritisová. Dokument sa tiež snaží o to, aby sa jednotne upravila legislatíva v celej Európskej únii a všetky ženy mohli používať rovnaký stupeň ochrany.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrabko: Matovičovi po roku padla celá vláda, teraz je to bežná politika

Hrabko: Matovičovi po roku padla celá vláda, teraz je to bežná politika

DNES - 7:31Domáce

Výmena jedného ministra v priebehu prvého roka vlády Roberta Fica pôsobí ako súčasť normálnej politickej prevádzky v porovnaní s pádom celej vlády Igora Matoviča.

Na železničnej trati zahynuli dvaja muži

Na železničnej trati zahynuli dvaja muži

VČERA - 22:16Domáce

Železničná polícia v Banskej Bystrici začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia v dvoch prípadoch tragických úmrtí na železničnej trati v Banskej Bystrici a pri Brezne.

Premiér: Čína sa v súvislosti s Ukrajinou obáva hrozby jadrového konfliktu

Premiér: Čína sa v súvislosti s Ukrajinou obáva hrozby jadrového konfliktu

VČERA - 18:53Domáce

Čína sa podľa predsedu vlády SR Roberta Fica v súvislosti s vojnou na Ukrajine oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie napätia a hrozby jadrového konfliktu.

Tri osoby mali pri bratislavskom cintoríne napadnúť muža a ženu

Tri osoby mali pri bratislavskom cintoríne napadnúť muža a ženu

VČERA - 16:47Domáce

V blízkosti cintorína v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa mali tri osoby napadnúť muža a ženu. Prípadom sa zaoberá polícia.

M. Kosová: Sudcovia nerozhodujú zo strachu, ako to tvrdí Kiska

M. Kosová: Sudcovia nerozhodujú zo strachu, ako to tvrdí Kiska

VČERA - 16:31Domáce

Sudcovia na Slovensku podľa predsedníčky Súdnej rady SR Marcely Kosovej nerozhodujú zo strachu, ako to vo štvrtok (31. 10.) naznačil bývalý prezident SR Andrej Kiska.