• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Na vyše mesiac je opäť vystavené Turínske plátno

  • 15:27 19.04.2015
  • Turín
Na vyše mesiac je opäť vystavené Turínske plátno

Slávením eucharistie v dóme v Turíne sa dnes začalo obdobie vystavenia Turínskeho plátna, ktoré potrvá do 24. júna.

Slávením eucharistie v dóme v Turíne sa dnes začalo obdobie vystavenia Turínskeho plátna, ktoré potrvá do 24. júna. Predpoludňajšiu svätú omšu celebroval turínsky arcibiskup Mons. Cesare Nosiglia, ktorý je pápežským kustódom Turínskeho plátna, informoval Vatikánsky rozhlas.

Opätovné vystavenie Turínskeho plátna po piatich rokoch súvisí s tohtoročným 200. výročím narodenia svätého Jána Bosca (1815-1888) a je určené najmä mladým ľuďom a tým, ktorí vo svojom živote zápasia s rôznymi formami utrpenia. Mottom podujatia je "Najväčšia láska" v duchu Ježišových slov z Jánovho evanjelia: "Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov".

Na prehliadku plátna sa podľa agentúry APA doteraz zaregistrovalo približne milión ľudí. Osobne si ho 21. júna príde pozrieť aj pápež František.

Turínske plátno s dĺžkou 4,37 metra a šírkou 1,11 metra je v metropole regiónu Piemontin uložené od roku 1578. Je jednou z najvýznamnejších kresťanských relikvií, keďže podľa tradície ide o ľanovú plachtu, do ktorej Jozef z Arimatey a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža.

Nachádzajú sa na ňom obojstranné škvrny pripomínajúce odtlačok tváre a tela mŕtveho muža s ranami po bičovaní a na rukách a nohách s ranami po ukrižovaní. Charakteristika a umiestnenie rán zodpovedá opisom z evanjelií. Plátno je utkané z ľanovej priadze dobrej kvality.

Pôvod látky a jej vzhľad sú predmetom intenzívnych debát teológov, historikov a iných výskumníkov. Podľa niektorých vedcov sa až do jeho vyplienenia križiakmi v roku 1204 nachádzalo v Konštantínopole, odkiaľ sa zrejme dostalo do Francúzska, kde sa prvýkrát spomína v druhej polovici 14. storočia.

Spory sa vedú aj o vek a pravosť plátna. Podľa výsledkov rádiokarbónového datovania z roku 1988 vykonaného vedcami z troch univerzít plátno pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z rokov 1260-1390. Iní bádatelia toto datovanie spochybňujú a poukazujú na neskoršie znečistenia, resp. opravy plátna, ktoré mohli skresliť výsledky. Katolícka cirkev k pravosti tejto relikvie doteraz nezaujala oficiálne stanovisko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Magdeburgu bola omša za obete útoku i demonštrácia prívržencov krajnej pravice

V Magdeburgu bola omša za obete útoku i demonštrácia prívržencov krajnej pravice

VČERA - 23:10Zahraničné

V katedrále v Magdeburgu sa v sobotu večer za účasti niekoľko stoviek ľudí konala bohoslužba za obete piatkového útoku na tamojšie vianočné trhy, ktorý si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 200 zranených.

Učiteľka pod paľbou kritiky: Toto doniesla na vyučovanie

Učiteľka pod paľbou kritiky: Toto doniesla na vyučovanie

VČERA - 21:22Zahraničné

Viacerí študenti a rodičia ostali zhrození z rekvizity, ktorú priniesla učiteľka dejepisu do školy na demonštráciu otroctva v USA.

Zelenskyj sa poslednýkrát pred návratom Trumpa stretol so šéfom CIA Burnsom

Zelenskyj sa poslednýkrát pred návratom Trumpa stretol so šéfom CIA Burnsom

VČERA - 21:20Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby Williamom Burnsom.

Polícia prezradila motív útočníka z Magdeburgu

Polícia prezradila motív útočníka z Magdeburgu

VČERA - 19:16Zahraničné

Páchateľ útoku v Magdeburgu sa vianočné trhy dostal koridorom pre záchranárov.

Ľudia si minútou ticha uctili pamiatku obetí streľby na FF UK v Prahe

Ľudia si minútou ticha uctili pamiatku obetí streľby na FF UK v Prahe

VČERA - 19:01Zahraničné

Študenti, pedagógovia a verejnosť si v sobotu tichým pietnym aktom pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe uctili pamiatku obetí vlaňajšej tragickej streľby.