Ochorenie žíl môže spôsobiť aj nedostatok vlákniny či pohyb po dlažbe
Chronické žilové ochorenie sa v počiatkoch prejavuje pocitom ťažkých nôh, svrbením kože či opuchmi.
Nedostatok vlákniny, pohyb po mestskej dlažbe či pridlhé sedenie na toalete zaraďujú lekári medzi rizikové faktory, ktoré môžu viesť ku chronickému žilovému ochoreniu.
Lekári hovoria o vážnej diagnóze, ktorú netreba podceňovať, hneď v jej počiatočných štádiách treba prísť do ambulancie. Ak sa ochorenie nepodchytí včas, pacient sa naň môže liečiť celý život. Jeho zanedbanie môže viesť k otvorenému vredu na nohách či pľúcnym embóliám. Samoliečbu výživovými doplnkami lekári neodporúčajú.
"Nedostatok vlákniny v tele spôsobuje vnútorný tlak na cievy v podbrušku, ktorý sťažuje činnosť žíl, pridlhé sedenie na toalete zase zhoršený prietok krvi v žilách nôh v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom," vysvetlila všeobecná lekárka Diana Ganajová.
Klasickými rizikovými faktormi pri vzniku ochorenia sú podľa nej obezita, dlhé sedenie a státie, úzke oblečenie, topánky s vysokým podpätkom a užívanie antikoncepcie.
Všetky vymenované faktory sú podľa odborníkov ovplyvniteľné, ich elimináciou možno ochoreniu predísť. Pri zápche je potrebné zvýšiť príjem vlákniny a vody, pri dlhom státí či sedení je potrebné si robiť krátke prestávky.
"Treba sa venovať športom, pri ktorých sa rytmicky hýbe členkový kĺb v kombinácii s prácou svalov lýtka," uviedla. Patrí sem napríklad turistika, beh, plávanie, vyhnúť sa treba futbalu, tenisu a zjazdovému lyžovaniu.
"Človeku prospeje aj voľné oblečenie a obuv s troj- až štvor-centimetrovými podpätkami či studená sprcha nôh. Vyhnúť sa treba opaľovaniu, saune i horúcim kúpeľom," informovala Ganajová.
Chronické ochorenie žíl však spôsobujú aj faktory, ktoré nemožno ovplyvniť. Ide o dedičnú predispozíciu, vek, pohlavie alebo väčšiu výšku.
Ak máte v rodine varixy, vredy predkolenia či žilovú tromboembóliu, buďte ostražitý, varujú lekári. Riziko vzniku ochorenia vzniká aj u 65-ročných a starších, u opakovane tehotných žien a tých v prechode. Výrazná výška zase spôsobuje vo vnútri žíl väčší tlak či ťažší transport krvi voči gravitácii.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.