Vláda rozhodla o športovcoch, minimálny dôchodok majú istý
Návrh zákona, ktorý úspešným športovcom garantuje výšku minimálneho dôchodku, predkladatelia považujú zároveň za prínos aj pre mladých ľudí, ktorí by takto mohli získať ešte väčšie odhodlanie zasvätiť svoj život športovej oblasti, a následne reprezentovať Slovensko na medzinárodných športových podujatiach.
Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi, ktorý v stredu schválila vláda. Právnu normu predložili poslanci Smeru-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis.
Na príspevok budú mať nárok len medailisti
O príspevok budú môcť požiadať medailisti po dovŕšení dôchodkového veku. Ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 550 až 800 eur, štát im ho dorovná, v prípade bronzových medailistov na úroveň 550 eur, strieborných olympionikov na 650 eur a zlatých víťazov na úroveň 800 eur.
Nepôjde teda o automatickú dávku, ale dorovnanie dôchodku na stanovenú úroveň. Nárok na príspevok podľa zákona budú mať športovci umiestnení na prvej, druhej a tretej priečke na olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hrách a zlatí medailisti na majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy v športovej disciplíne zaradenej Medzinárodným olympijským výborom na olympijských hrách, Medzinárodným paralympijským výborom na paralympijských hrách alebo Medzinárodným výborom športu pre nepočujúcich na deaflympijských hrách bezprostredne predchádzajúcich majstrovstvám sveta alebo majstrovstvám Európy.
Návrh zákona môže inšpirovať mladých ľudí
Vrcholoví reprezentanti vynakladajú podľa poslancov strany Smer-SD úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú dostatočný priestor venovať sa iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili peniaze potrebné na bežný život. "Chceme pomôcť udržať dôstojnú životnú úroveň vrcholovým športovcom na dôchodku, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí," povedal Martvoň.
Návrh zákona predkladatelia považujú zároveň za prínos aj pre mladých ľudí, ktorí by takto mohli získať ešte väčšie odhodlanie venovať svoj život športovej oblasti, s následnou možnosťou reprezentovať Slovenskú republiku na medzinárodných športových podujatiach.
Ak športový reprezentant dosiahol viacero medailových ocenení, bude mať nárok len na jeden príspevok, a to v sume prislúchajúcej najvyššiemu medailovému oceneniu. Zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2016.
Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom
Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.
Silné sneženie komplikuje dopravu, na týchto úsekoch ciest si dávajte pozor
Na viacerých cestách je pokrývka snehu.
V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí
V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň
SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.
Policajti objasnili víkendový požiar supermarketu, vznikla škoda za viac ako milión eur
Polícia vypátrala podpaľača supermarketu.