Jarné liečivé bylinky

Jar je už v plnom prúde a krásne počasie nás láka tráviť čo najviac času von. Keď pôjdete nabudúce na prechádzku do prírody, skúste si nazbierať niektoré z jej pokladov – liečivých bylín.
Podbeľ liečivý
Spoznáte ho ľahko, podľa žltých kvetov, ktoré zbierame od marca do mája. Najčastejšie ho nájdete na poliach, lúkach ale aj v priekopách. Zo sušených kvetov môžete robiť čaj, ktorý pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest.
Pľúcnik lekársky
Proti kašľu pomáha aj čaj zo sušených kvetov pľúcnika. Má radšej tienisté miesta, nájdete ho teda v lesoch a húštinách. Spoznáte ho podľa farebných fialových a ružových kvetov, ktoré trháme spolu so stonkou.
Púpava lekárska
Kvet, ktorý rastie v podstate všade a pokladáme ho za burinu má tiež svoje pozitíva. Okrem toho, že podporuje trávenie, je veľmi účinná pri chorobách pečene a takisto je vhodná pre cukrovkárov. Zbierať sa dajú všetky časti rastliny a má skutočné široké využitie – či už ako prísada do šalátov, sirup alebo čaj.
Breza bradavičnatá
Čaj z brezy má močopudné účinky. Zbierame najmä mladé listy, ktoré sušíme bez obracania, pretože sú krehké. Breza rastie v hájoch, nájdeme ju aj na skalnatých miestach.
Ďalšie obľúbené jarné liečivé byliny sú baza čierna, borievka, lopúch alebo aj dub. Dávate prednosť čajom z bylín, ktoré si sami nazbierate, alebo radšej klasickým z obchodu?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.