Zemetrasenie v Nepále neprežilo viac ako 4000 ľudí
- 21:25 27.04.2015
- KÁTHMANDU
Nepál zasiahlo v sobotu najsilnejšie zemetrasenie za posledných 80 rokov. Počet obetí stále pribúda, mŕtvych a zranených rátajú na tisíce.
Slováci mieria z Nepálu domov, s desiatkami nemáme kontakt
Pátracie a záchranné operácie zamestnávajú v Nepále takmer všetkých 100-tisíc príslušníkov tamojšej armády. Podľa vyhlásenia jej hovorcu Jagdiša Pochrela je v teréne 90 percent vojakov, ktorí sa zameriavajú predovšetkým na "záchranu životov".
Počet obetí sobotňajšieho zemetrasenia v Nepále už prekročil 4000, úrady však predpokladajú, že bude naďalej rásť. Do najviac postihnutých dedín v horách sa totiž záchranárom nepodarilo dostať ani dva dni po katastrofe. Ďalších vyše 7000 ľudí utrpelo zranenia a desaťtisíce zostali bez domova. Otrasy bolo cítiť aj v Bangladéši a Pakistane.
Záchranné práce v celom postihnutom regióne zatiaľ pokračujú a do Nepálu už prúdi aj potrebná humanitárna pomoc a zdravotnícke tímy. Miestny koordinátor záchranných prác Lila Mani Poudyal vyhlásil, že jeho krajina potrebuje najmä stany, deky, suché potraviny a lieky. "Nemáme ani helikoptéry a expertov na vyprosťovanie uviaznutých ľudí," povedal.
Hovorca OSN Farhan Haq v pondelok povedal, že zemetrasenie postihlo celkovo až osem miliónov ľudí. Vyše 1,4 milióna potrebuje potravinovú pomoc vrátane 750 000, ktorí žili v blízkosti epicentra otrasov.
Otrasy s magnitúdou 7,9 tiež po sebe zanechali takmer sedemtisíc zranených. Zatiaľ 18 mŕtvych je potvrdených v súvislosti s vyvolanou lavínou, ktorá zasiahla základný tábor horolezcov na úpätí najvyššej hory sveta Mount Everest. Lavína padla v čase jedného z vrcholov horolezeckej sezóny v regióne, keď sa na Evereste nachádzali stovky nadšencov.
Humanitárne organizácie medzitým dostávajú správy z odľahlých dedín, ktoré zničili zosuvy pôdy, prerušené cesty však znemožňujú prísun pomoci. Oblasť navyše v nedeľu zasiahli ďalšie mohutné otrasy s magnitúdou 6,7.
Predstaviteľ okresu Gorcha, kde mali sobotňajšie otrasy epicentrum, prostredníctvom telefónu informoval o dedinách, v ktorých je zničených 70 percent domov a obyvatelia sú bez "potravín a prístrešia". Centrálna vláda podľa neho zatiaľ v dostatočnej miere nereagovala na žiadosti o pomoc.
Niektoré lekárne, pekárne a obchody so základným tovarom boli v pondelok ráno v Káthmandu opäť otvorené a pred čerpacími stanicami ľudia čakali v dlhých radoch na palivo. Obchodníci však napriek situácii nezvyšujú ceny. V Káthmandu tiež zostalo funkčné medzinárodné letisko. Predstaviteľ miestnej samosprávy Ek Narajan Arjal informoval, že občanom v pondelok na 10 miestach rozdávali stany a vodu.
Ľudia prespávajú vonku, boja sa ďalších otrasov
V stovkách zrútených budov ľudia počas noci hľadali zasypaných, pričom tisíce ľudí strávili chladnú noc vonku v provizórnych podmienkach. Desaťtisíce ľudí v nepálskom hlavnom meste Káthmandu prespávajú na otvorených priestranstvách pre obavy z ďalších silných otrasov. Problémy majú aj nemocnice, lekári poskytujú pomoc priamo na uliciach. Situáciu komplikuje aj zlé komunikačné pokrytie v krajine.
Nepálska vláda už požiadala o zahraničnú pomoc. Na výzvu zareagovala India poslaním lekárskych potrieb, Čína vyslaním 60-členného záchranného tímu a Pakistan lietadlami s lôžkami pre 30 ľudí. Pomoc prisľúbili aj USA
.
Európska komisia vyzýva členské štáty na pomoc Nepálu
Európska komisia poskytne Nepálu ako okamžitú pomoc tri milióny eur. Táto finančná pomoc je prídavkom k celkovej pomoci pre Nepál, do ktorej prispievajú aj členské štáty a expertné tímy EK špecializované na humanitárnu pomoc a civilnú ochranu.
"Zmobilizoval som všetky naše nástroje pre núdzovú reakciu na pomoc tým, čo katastrofu prežili ako aj miestnym orgánom v Nepále. To, čo akútne potrebujeme, sú zdravotnícke tímy a dodávky materiálu. Vyzývam všetky členské krajiny EÚ, aby sa pridali ku koordinovanej pomoci pre Nepál." uviedol Christos Stylianides, komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie.
Pomoc Európskej únie bude smerovať k pokrytiu najurgentnejších potrieb v oblastiach, ktoré boli najviac dotknuté zemetrasením. Bude zameraná na obnovenie dodávok pitnej vody, zdravotnícky materiál, núdzové prístrešia a obnovu telekomunikačného spojenia. Okamžitú pomoc v tomto smere prisľúbili Belgicko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Holandsko, Poľsko a Švédsko. Ochotu pomôcť vyslovili aj ďalšie členské štáty. Koordinačné centrum EÚ pre núdzovú pomoc nepretržite monitoruje aktuálny vývoj a koordinuje pomoc z Európy. EÚ ponúkla tiež spolufinancovanie dopravy pomoci do Nepálu.
Epicentrum sobotňajších otrasov sa nachádzalo približne 100 kilometrov od hlavného mesta Káthmandu v hĺbke približne desať kilometrov. V zasiahnutej oblasti Údolia Káthmandu žije približne 2,5 milióna ľudí. Dosiaľ najhoršie zemetrasenie v dejinách Nepálu zaznamenali ešte v roku 1934. Vtedy si živel vyžiadal 8500 životov.
Video: Počet obetí stále stúpa, už presiahol hranicu 3000
Video: V nedeľu zasihlo Nepál ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 6.7
Z Magdeburgu hlásia už 5 mŕtvych, stav ďalších 40 ľudí je kritický
Počet obetí piatkového útoku autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg stúpol na päť. Zranených je ďalších vyše 200 ľudí.
Fico pred Vianocami navštívi Moskvu a Putina, tvrdí srbský prezident
Robert Fico sa chce s Vladimirom Putinom rozprávať o tranzite ruského plynu do Európy.
Ukrajina útočila dronmi ďaleko za hranicou frontu
Ukrajina útočila v sobotu ráno dronmi na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu. V meste poškodila viacero obytných budov.
Andrzej Duda plánuje pozvať Trumpa na aprílový summit Trojmoria
Poľský prezident Andrzej Duda pozve novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na summit Trojmoria, ktorý sa bude konať v apríli vo Varšave.
Orbán: Teroristické útoky sú v západnej Európe už takmer pravidelnými
V západnej Európe sa teroristické činy stávajú takmer pravidelnými, tvrdí maďarský premiér.