Pred konfliktom v Jemene už utieklo vyše tristotisíc ľudí
- 7:15 29.04.2015
- ŽENEVA

Počet ľudí, ktorých vyhnal z domovov konflikt v Jemene, presiahol už 300 000. Informoval o tom v utorok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). Svoj predchádzajúci odhad zo 17. apríla, kde uvádzal 150 000 utečencov, tak už viac než zdvojnásobil.
Jemen zažíva humanitárnu katastrofu, boje ochromili krajinu
Následkom konfliktu v Jemene je hlad, z chaosu ťaží al-Kájda
Podľa úradu tiež v krajine dochádzajú zásoby paliva, v čoho dôsledku nefungujú čističky vôd, ktoré ju dodávajú obyvateľom do hlavného meste Saná. Z rovnakého dôvodu sa spomaľuje aj distribúcia pomoci zo strany humanitárnych agentúr, ktoré za posledné dva týždne poskytli potraviny takmer pol miliónu ľudí.
Saudská Arábia minulý týždeň výrazne obmedzila dovtedy každodenné nálety proti pozíciám šiitských Húsíovcov, ktorí ovládli Saná. Podarilo sa im prebojovať až k prístavu Aden na juhu krajiny, ktorý bol poslednou významnou základňou síl spriaznených s prezidentom Abdom Mansúrom Hádím. Kráľovstvo prisľúbilo, že svojmu susedovi dodá pomoc vo výške štyri milióny dolárov a že umožní dodávanie humanitárnej pomoci cez prístavy.

Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu
Putinov návrh z pondelka Zelenskyj označil za ďalší pokus o manipuláciu.

Západní spojenci sa podľa Macrona chystajú zvýšiť tlak na Rusko
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

Španielsko vyhlásilo núdzový stav
Núdzový stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú.

Trump sa chystá zverejniť zoznam miest, ktoré maria jeho imigračné zákony
Americký prezident Donald Trump sa v rámci „ochrany amerických komunít pred zločinnými cudzincami“ chystá zverejniť zoznam miest, ktoré „maria“ jeho boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Výpadok internetových služieb hlási ďalšia európska krajina
Veľký výpadok v dodávkach elektrického prúdu v Španielsku a Portugalsku v pondelok narušil aj internetové služby spoločnosti Orange v Maroku.