Veľké bylinožravce čelia riziku vyhynutia, vyplýva z analýzy
Viac ako polovica veľkých bylinožravých živočíchov čelí riziku vyhynutia. Tvrdí to analýza publikovaná v magazíne Science Advances. Príčinou nepriaznivej vyhliadky je podľa autorov štúdie predovšetkým pytliactvo a strata prirodzeného habitatu.
Vedci analyzovali 74 živočíšnych čeľadí, ktorých predstavitelia sú bylinožravce a majú hmotnosť viac ako sto kilogramov. Ide napríklad o žirafy, tapíry, zebry, jelene, nosorožce, slony či gorily. Ako ukázali výsledky, približne šesťdesiatim percentám analyzovaných živočíšnych skupín hrozí vyhynutie.
"Toto je po prvý raz, keď niekto analyzoval tieto čeľade ako celok," uviedol William Ripple z Oregon State University. "Proces klesajúcej populácie spôsobuje prázdnu krajinu v lesoch, na savanách, pastvinách a púšťach," upozornil vedec na dôsledky.
Ovplyvní to aj mäsožravce
David Macdonald z Wildlife Conservation Research Unit Univerzity v Oxforde navyše varuje, že vyhynutie bylinožravcov ovplyvní aj mäsožravce, ktoré ich lovia. "Nemá zmysel udržať habitat, keď v ňom neostalo nič na zožratie," vyjadril sa.
Najväčší úbytok populácií pritom vedci zaznamenali v juhovýchodnej Ázii a v Afrike. V Európe a Severnej Amerike vyhynula už väčšina veľkých bylinožravcov. Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a ww.advances.sciencemag.org.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.