Pri používaní wi-fi pripojenia treba postupovať opatrne
Ak si situácia na dovolenke alebo pracovnej ceste vyžaduje prenos citlivých informácií na internete, treba sa ubezpečiť, že sa využíva bezpečné pripojenie.
Mnohé hotely, kaviarne či biznis centrá ponúkajú pre svojich hostí možnosť pripojiť sa na internet pomocou ich verejného počítača či dokonca tabletu. Na takomto zariadení, a to obzvlášť na cestách, však používateľ môže zanechať množstvo osobných informácií, ktoré sú zaujímavé pre počítačových zločincov.
V prípade takéhoto cudzieho zariadenia nikdy nie je istota, či náhodou nezaznamenáva každé kliknutie či stlačenie klávesy pomocou nainštalovaného malvéru. Odborníci preto odporúčajú využívať verejné počítače len na prístup k verejným informačným webstránkam a nikdy ich nepožívať k prístupu do elektronického bankovníctva, k nakupovaniu leteniek a biznis účely, ako je editovanie citlivých dokumentov a pripájanie sa k podnikovým systémom vyžadujúcim zadanie hesla.
"Určite sa vám stalo, že čakáte na niekoho, sedíte v shopping hale alebo reštaurácii a chcete sa pripojiť na internet. Začnete teda vyhľadávanie verejnej WI-FI siete. No možno vám ani nenapadlo, aké hrozby tu na vás číhajú. Asi najrizikovejšie sú wifiny, ku ktorým nepotrebujete žiadne heslo. Cez ne, a to celkom cielene, sa hekeri na vás napoja a odchytávajú citlivé údaje, ako sú napríklad čísla vašich online účtov. Podobne si treba dávať pozor aj na wifiny s nedôveryhodnými názvami, ktoré by ste mali pre vlastnú bezpečnosť radšej úplne ignorovať. Tu je dôležité podotknúť, že pri každom pripojení na wifinu s heslom je komunikácia štandardne šifrovaná unikátnym kľúčom," uviedla Martina Leskovská zo spoločnosti Kaspersky Lab.
Koncom minulého roka spoločnosť informovala, že jej experti odhalili masívnu špionážnu operáciu nazvanú "Darkhotel", v ktorej zločinci ovládli počítačové siete hotelov a získali tak prístup k systémom, ktoré sa inak javili ako bezpečné. Pomocou takto ovládanej siete podstrčili obeti infikovaný súbor s aktualizáciou legitímneho softvéru, ktorý slúžil ako zadné vrátka pre nabúranie sa do počítača a inštaláciu ďalších škodlivých nástrojov na zachytávanie dát a stlačených kláves. Tak sa mohli útočníci dostať k citlivým údajom na PC a tiež odcudziť heslá k internetovým účtom a ďalším súkromným dátam používateľa.
Všeobecne sa odporúča mať vždy aktualizovaný softvér na počítači alebo smartfóne, ale pri cestách musí byť 100-% istota, že použité internetové pripojenie je bezpečné, a že si softvér aktualizujete z oficiálneho zdroja. Ak sa na cestách stane, že notebook vyžaduje stiahnuť a nainštalovať aktualizáciu, môže sa jednať aj o podstrčený malvér.
Ak si situácia na dovolenke alebo pracovnej ceste vyžaduje prenos citlivých informácií na internete, treba sa ubezpečiť, že sa využíva bezpečné pripojenie. Nutné je vyhnúť sa použitiu verejných wifi sietí, a to predovšetkým tých, ktoré nie sú chránené nijakým heslom. Hekeri, ktorí takéto siete vytvárajú, týmto spôsobom odchytávajú citlivé údaje na verejných priestranstvách. Obvykle majú tieto siete dôveryhodne znejúce názvy (SSID) známych inštitúcií, takže je potrebné sa mať obzvlášť na pozore. Experti spoločnosti Kaspersky Lab preto odporúčajú pripájať sa výhradne na siete chránené heslom. Dokonca aj v takom prípade, že je heslo k dispozícii všetkým zákazníkom. Zaheslovaná sieť je lepšie chránená ako sieť bez hesla, pretože wifi komunikácia s použitím hesla je už štandardne šifrovaná unikátnym kľúčom pre každé pripojenie. To znamená, že komunikácia nemôže byť dekódovaná, a to ani v tom prípade, že podvodníci poznajú heslo wifi siete.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.