• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
11°Bratislava

Barca privíta Bayern, semifinále LM prinesie súboj bratov

  • 13:35 06.05.2015
  • BARCELONA
Barca privíta Bayern, semifinále LM prinesie súboj bratov

Barcelona privíta doma Bayern, kde sa odohrá prvý semifinálový zápas Ligy majstrov. Súboj bude mať pikantnú príchuť najmä pre trénera hostí Pepa Guardiolu, ktorý sa na štadióne Camp Nou prvýkrát predstaví ako súper domáceho tímu. Doterajšie vzájomné merania síl pomerne jasne hovoria pre Bavorov.

Stredajší prvý zápas semifinále futbalovej Ligy majstrov medzi FC Barcelona a Bayernom Mníchov bude mať pikantnú príchuť predovšetkým pre trénera hostí Pepa Guardiolu, ktorý sa na štadióne Camp Nou prvýkrát predstaví ako súper domáceho tímu.

Guardiola priviedol Barcelonu v rokoch 2008 - 2011 k trom titulom v španielskej Primera División, dvom víťazstvám v španielskom Kráľovskom pohári, dvom triumfom v Lige majstrov a celkovo 14 rôznym trofejam.

Duel v Barcelone sa začne tradične o 20.45 h a z pozície hlavného rozhodcu ho povedie Talian Nicola Rizzoli, ktorý viacerým hráčom z kádra Bayernu pískal minuloročné finále MS v Brazílii. Odveta je na programe v utorok 12. mája v Mníchove.

Pre trénera Barcelony je to špecifický súboj

Obaja tréneri - domáci Luis Enrique aj hosťujúci Guardiola - sú takmer rovesníci, 44-ročný Guardiola je o sedem mesiacov mladší. V španielskej reprezentácii si spolu zahrali na MS 1994 v USA a tiež na OH 1992 v Barcelone, kde si obaja vybojovali zlaté medaily. Zatiaľ čo ako futbalista bol známejší a úspešnejší Luis Enrique, ako tréner je na tom zatiaľ oveľa lepšie Guardiola.

"Tréneri Pep Guardiola a Luis Enrique sa poznajú veľmi dobre a to robí zápas ešte atraktívnejším. Súper je Bayern a prvý duel hráme doma, to je určite pre nás komplikácia," tvrdil bezprostredne po žrebe pre server UEFA viceprezident FC Barcelona Jordi Mestre.

Tréner FC Barcelona Luis Enrique v prvej reakcii po žrebe podotkol: "Špecifický súboj pre mňa, Pepa Guardiolu, hráčov aj fanúšikov oboch táborov. Ale nemôžeme zľaviť - pôjdeme do toho s tým, že chceme vyhrať doma aj u súpera."

Guardiola v protireakcii uviedol: "Bude to po prvý raz, čo sa vrátim do Barcelony od môjho pôsobenia v tomto klube. Raz to muselo prísť a teším sa. Bude to pre mňa emotívne, ale nič to nemení na tom, že chceme zdolať Barcelonu. Majú však veľmi kvalitné mužstvo, momentálne asi najlepšie na svete."

Doterajšie výsledky hovoria pre Bavorov

Doterajšie vzájomné merania síl pomerne jasne hovoria pre Bavorov. Z ôsmich zápasov vo futbalovej Európe zdolali Barcelončanov až päťkrát, španielske mužstvo sa z víťazstva tešilo len raz (4:0 vo štvrťfinále LM 2008/2009, pozn.). Barcelona prehrala tri z doterajších štyroch domácich stretnutí s Bayernom. Barcelonskí fanúšikovia zrejme nikdy nezabudnú na debakel, ktorý utŕžili od Bayernu pred dvoma rokmi práve v semifinálovej fáze LM. V Mníchove prehrali 0:4 a doma 0:3.

"Radi spomíname na tie zápasy, keď sme jednoznačne dominovali, ale teraz sú karty zamiešané po novom a len dva stopercentné výkony nám pomôžu k postupu," skonštatoval pre nemecké médiá brankár Bayernu Manuel Neuer. V semifinále pôjde pravdepodobne aj o súboj nemeckých gólmanov, keďže Marc-André ter Stegen chytal zatiaľ vo všetkých dueloch Barcelony v tejto sezóne Ligy majstrov.

Stretnutie možno prinesie aj súrodenecký súboj. V drese "blaugranas" hrá Rafael Alcantara známy ako Rafinha, v nemeckých farbách zasa odchovanec Barcelony a jeho starší brat Thiago. "Zahrať si na Camp Nou je vždy česť. Dáme do toho všetko, aby sme nechýbali v berlínskom finále," uviedol Thiago pre Kicker.

Bayern pretavil z ostatných piatich semifinálových účastí až štyri na postup do finále. Minulý rok nestačil na iný španielsky klub Real Madrid, ktorému podľahol v oboch semifinálových dueloch (0:1 vonku, 0:4 doma).

Video: Bavori nasúkali Portu poltucet gólov


Bayern má od záveru apríla vo vrecku nemecký titul

Barcelona je momentálne na nezastavenie a podľa mnohých odborníkov predvádza najlepší futbal práve od éry trénera Guardiolu. Útočné trio Messi, Neymar a Suárez nastrieľalo v tomto ročníku dovedna 108 gólov a ohrozuje španielsky rekord (118) v podaní madridského ofenzívneho trojzáprahu Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Gonzalo Higuaín zo sezóny 2011/2012. Hru Kataláncov navyše skvele režíruje trojica hráčov v strede poľa - Ivan Rakitič, Sergio Busquets a Andrés Iniesta.

Bayern má od záveru apríla vo vrecku nemecký titul. Navonok idylickú pohodu však Bavorom stále kazí rozsiahla maródka v kádri trénera Guardiolu, ktorý s určitosťou nebude môcť rátať s Davidom Alabom, Holgerom Badstuberom a Arjenom Robbenom. Otázny je štart Francúza Francka Ribéryho, citeľná by bola aj neúčasť poľského kanoniera Roberta Lewandowského. Dvadsaťšesťročný rodák z Varšavy skončil po minulotýždňovom dueli Nemeckého pohára proti Borussii Dortmund v nemocnici s podozrením na otras mozgu, zlomeným nosom a sánkou.

O jeho štarte rozhodnú podľa športového riaditeľa Bayernu Matthiasa Sammera lekári, maska a samotný hráč. "Aj v prípade, že lekári dajú hráčovi ´zelenú´, neznamená to, že bude hrať. Ak bude existovať akékoľvek riziko, poradím Robertovi, aby nenastúpil," povedal Sammer pre Eurosport. Podľa najčerstvejších správ však dostal Lewandowski povolenie a mal by nastúpiť v špeciálnej ochrannej maske.

"Proti Barcelone pravdepodobne nebudeme mať veľa šancí, takže musíme všetky využiť. Nechceme prehrať, radi by sme strelili u súpera aspoň jeden gól," povedal v rozhovore pre bundesliga.com kapitán Bayernu Philipp Lahm.

FC Barcelona je podľa počtu celkových triumfov najúspešnejším klubom LM počas ostatných desiatich rokov: jeho hráči sa radovali zo zisku "ušatej trofeje" trikrát, žiadny iný klub neuspel počas predmetného obdobia viac než jeden raz. Zostávajúcich sedem prvenstiev si rozdelilo sedem klubov - aktuálny obhajca trofeje Real Madrid, Bayern Mníchov, FC Chelsea, Inter Miláno, Manchester United, AC Miláno a FC Liverpool.

Video: Barcelona zdolala Paríž St. Germain 2:0


Súboj značiek FCB aj bez Mathieua a Rodeho

V prvom zápase semifinále futbalovej Ligy majstrov sa nepredstaví stopér domácich Jérémy Mathieu ani Sebastian Rode s tímu Bavorov.

Zadák Barcelony Mathieu má podľa francúzskeho denníka L´Equipe zranenú achilovku, Rodeho podľa Kickeru nepustia na trávnik svalové problémy.

Kým španielskemu mužstvu bude chýbať len spomenutý Mathieu, na strane Bayernu je absencií oveľa viac. Tréner Pep Guardiola s určitosťou nebude môcť rátať ani s Davidom Alabom, Holgerom Badstuberom a Arjenom Robbenom. Otázny je štart Francúza Francka Ribéryho.

Podľa najčerstvejších správ by však mal nastúpiť útočník Robert Lewandowski, ktorý dostal povolenie od lekárov. Mal by hrať v špeciálnej maske, ktorá bude chrániť zlomený nos a sánku.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

20:39 30.08.2024Športové

Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

18:05 25.01.2023Športové

Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu:

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"

11:35 10.12.2022Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

16:10 20.11.2022Športové

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

16:21 15.11.2022Športové

"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.