Množstvo odpadu na Kuchajde klesá, do jazera sa vrátili raky

Na bratislavskú Kuchajdu sa vrátili raky. Ako agentúru SITA informoval hovorca Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Marek Tettinger, počas predsezónneho čistenia dna prírodného jazera prišli s týmto zistením potápači zo Spolku ochrancov vody Octopus.
Odporúčame:
Ľudia nechcú skládku vo Vrakuni, pridali sa aj z iných častí
Počet uhynutých rýb je pod normou
Potápači vytiahli z jazera aj niekoľko kusov uhynutých rýb. "Úhyn bol oproti minulému obdobiu podstatne nižší a je hlboko pod normou," dodáva predseda.
Mestská časť Bratislava – Nové Mesto Kuchajdu čistí od odpadu a nečistôt každý rok pred kúpacou sezónou. "Výsledky čistenia potvrdzujú, že množstvo odpadu má každým rokom klesajúcu tendenciu," konštatuje Rácz.
Raky bývali na Kuchajde samozrejmosťou
Ako poznamenal Tettinger, pamätníci spomínajú, že pred niekoľkými desaťročiami boli raky na Kuchajde samozrejmosťou. Bolo ich tu toľko, že bol problém chodiť na boso vo vode bez toho, aby na ne nestúpali. Aj voda tu v tom čase bola taká priezračná, že z hladiny bolo vidieť až na dno.
"Žiaľ, negatívnym vplyvom človeka a hlavne blízkych chemických závodov, bola táto voda doslova otrávená. Raky, samozrejme, vyhynuli a nebolo tu už možné potom nájsť ani jedného," spomína František Rácz. Ukončením produkcie chemických závodov a aj pravidelným dlhoročným čistením sa optimalizovala miera znečistenia na minimum.
"Je už na prvý pohľad zrejmé, že voda je čistejšia a dokonca aj vonia. To, že sa tu opätovne objavili raky. preto nie je náhoda," ukončil šéf spolku ochranárov vody.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.