Tipy na uvoľnenie bolestí chrbta

Bolesť chrbta nás niekedy dokáže poriadne prekvapiť, či už pri dvíhaní ťažkých vecí, počas dlhého sedenia alebo aj po cvičení. Väčšina z nás sa v takých prípadoch spolieha na tabletky proti bolesti. Ak ale tablety nemáte po ruke alebo nezaberú, môžete vyskúšať tieto tipy na uvoľnenie bolesti:
Masáž
Masáž (v kombinácii s masťou alebo gélom tlmiacim bolesť) veľmi dobre uvoľňuje svaly. V každom prípade by ju ale mal vykonávať profesionál, pretože neodborná masáž môže viac ublížiť, než pomôcť. Ak nemáte strach z ihiel, vyskúšajte aj akupunktúru, ktorá pôsobí podobne uvoľňujúco.
Chladiť alebo zohrievať
Na bolesť chrbta sa často odporúčajú teplé obklady, keďže teplo uvoľňuje svaly a kŕče. Chladné zase pomáhajú pri zraneniach, ktoré môžu opuchnúť. Pri obkladoch ale treba dávať veľký pozor na príčiny bolesti – teplý obklad môže stav ešte zhoršiť, ak sa za bolesťou skrýva zápal nervu. Takisto sa obklady nikdy neprikladajú priamo na pokožku – teplo ale aj chlad ju môžu podráždiť.
Spánok
Pri bolestiach nás môže lákať vystrieť sa v posteli rovno na chrbát, ale najlepšia poloha na spanie je v takomto prípade na boku. Niektorým ľuďom pomáha aj to, že si medzi kolená vložia vankúš. Dôležitý je aj váš matrac a vankúš – ak sa pravidelne budíte s bolesťou chrbta, mali by ste ich vymeniť.
Jemné cviky
Ak chcete bolestiam chrbta dlhodobejšie predchádzať, odborníci odporúčajú aj konkrétne cviky. Strečing a cvičenie jogy aspoň raz týždenne sa podpisujú veľmi pozitívne na uvoľňovaní chronických bolestí chrbta, najmä krížov. Tieto cviky aj s pilatesom a plávaním sa odporúčajú ľuďom so sedavým zamestnaním. Naopak beh a cviky, kde často skáčete, by ľudia s bolesťami chrbta nemali robiť.
Ako pri každej bolesti, aj tu je dôležité poznať svoj limit a vedieť rozpoznať príznaky vážnejších zranení chrbta. Ak bolesť nepovoľuje, nemôžete sa hýbať, zranili ste sa alebo vám bolesť vystreľuje do iných končatín, neignorujte to a kontaktujte lekára.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.