Pracovný pohovor – najčastejšie chyby a ako sa im vyhnúť
- 18:45 15.05.2015
- Bratislava
Keď si hľadáme prácu, často rozposielame desiatky životopisov do rôznych firiem, kým sa dostaneme k nejakému pracovnému pohovoru. Veľkou chybou, ktorú veľa ľudí robí je, že pri takom množstve oslovených firiem strácajú prehľad a na konkrétny pohovor sa poriadne nepripravia. Kým v zahraničí je bežné si študovať špeciálnu literatúru k pohovorom na jednotlivé pozície, u nás príprava a sebaprezentácia často zlyhávajú. Kde robíme najčastejšie chyby a ako sa im vyhnúť? Čítajte v článku.
Prvý dojem je kľúčový
A najlepšie ho spravíte adekvátnou úpravou vášho zovňajška, vhodným oblečením a hlavne príchodom načas. Nevoľte ale úplne nové oblečenie alebo strihy, na ktoré nie ste zvyknutí - nepohodlie vo vlastných šatách môže vašu nervozitu ešte zväčšiť. Prvý dojem začínate robiť od okamihu, keď vstúpite do firmy. Nasaďte teda úsmev a buďte príjemní na všetkých, ktorí vás oslovia.
Nehrajte sa na niekoho iného
Veľa ľudí sa bojí, že počas pohovoru povedia niečo nevhodné. Tieto šance sa zvýšia, ak sa budete snažiť pôsobiť ako niekto iný, než v skutočnosti ste. Neprikrášľujte svoje schopnosti a pracovný výkon v predchádzajúcej oblasti, ani sa zbytočne nepodceňujte. Zostaňte profesionálny, nesnažte sa pôsobiť nasilu vtipne a kolegiálne. Kamenná tvár ale tiež nie je správnou vizitkou tímového hráča.
Keď na konci pohovoru dostanete priestor na otázky, bude pôsobiť zle, ak sa spýtate nesprávne otázky alebo sa nespýtate nič. Nesprávne otázky z vašej strany sú napríklad pokusy o veľkú úpravu pracovného času, mzdy alebo o veciach, ktoré si o firme môžete jednoducho zistiť na internete.
Predajte sa
Väčšine ľudí je nepríjemné hovoriť počas pohovoru o svojich silných a slabých vlastnostiach. Opäť ale pomôže, ak budete úprimní – nielen voči zamestnávateľovi, ale aj voči sebe. Ste naozaj tak flexibilní, ako píšete? A ako sa to prejavuje na vašej práci? Keď budete hovoriť o svojich silných stránkach, pripravte si ku nim konkrétne príklady, ako ich môžete využiť práve v tej práci, o ktorú sa uchádzate. Pri vašich slabších stránkach skúste poukázať na to, že ste si ich vedomí a pracujete na ich odstránení.
Naštudujte si materiály
Ak máte možnosť uchádzať sa o miesto, ktoré skutočne chcete, nestačí si iba deň pred pohovorom pozrieť webovú stránku firmy, kam idete. Zistite si informácie aj ich o konkurencii, sledujte články, ktoré o vašej vybranej spoločnosti uverejnili médiá a aj ich aktivitu na sociálnych sieťach. Tiež nie je zlé si zistiť čo najviac informácií o vedúcich spoločnosti, ktorí budú o vašom prijatí rozhodovať.
S pocitmi na pohovore je to podobne, ako s pocitmi pri teste alebo skúške – ak ste sa poctivo pripravili, budete menej nervózni a spravíte omnoho menej chýb, než keby ste ho absolvovali bez adekvátnej prípravy.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.
Poľovník strieľal na medveďa na strome, ten spadol a zabil iného poľovníka
Poľovník v americkom štáte Virgínia zomrel po tom, ako naňho zo stromu spadol medveď postrelený iným poľovníkom, uviedli miestne úrady.