Začal sa súd s thajskou expremiérkou, ľudia ju podporili
- 10:52 19.05.2015
- BANGKOK
V Thajsku sa v utorok začal proces s bývalou premiérkou Jingluk Šinavatrovou, ktorá čelí obvineniam zo zanedbania povinností v súvislosti s vážnymi nezrovnalosťami vo vládnom programe podpory pre pestovateľov ryže, ktorý mal pomôcť chudobným roľníkom.
Následkom jej pochybení prišiel štát údajne o miliardy dolárov. Minister financií vo februári tohto roka stanovil spôsobenú stratu na 16,4 miliardy dolárov. V prípade uznania viny môže expremiérka vo väzení stráviť až desať rokov. Šinavatrová všetky obvinenia v utorok opakovane odmietla a vyhlásila, že sú politicky motivované.
Odporúčame:
Zvrhnutej thajskej expremiérke hrozí desať rokov za mrežami
Expremiérku pred budovou súdu vítalo približne 200 jej prívržencov. Niektorí z nich kričali: "Premiérka ľudu! Jingluk je ľudová premiérka!", vyjadrovali jej podporu a priali odvahu bojovať ďalej. Ďalšie pojednávanie so Šinavatrovou bolo naplánované na 21. júla. Expremiérka má zároveň dovtedy zákaz vycestovať z krajiny.
Premiérku zvrhla armáda
Šinavatrová stála aj na čele Národného ryžového výboru, ktorý od roku 2011 nakupuje od farmárov ryžu za vyššiu cenu než trhovú. Vláda však začala mať problémy s financovaním tohto programu a tisíce roľníkov nedostali sľúbené peniaze, čo viedlo k ich masovým protestom. Thajské úrady už v súvislosti s týmto prípadom Šinavatrovej zakázali nasledujúcich päť rokov pôsobiť v politike."Ako premiérka som poctivo plnila svoje povinnosti v súlade s ustanoveniami ústavy a práva," bráni sa bývalá premiérka.
Armáda uskutočnila v Thajsku v máji minulého roku prevrat a zvrhla premiérku Šinavatrovú s cieľom nastoliť v krajine poriadok po niekoľkých mesiacoch nepokojov. Ozbrojené sily prevzali plnú kontrolu nad vládou v krajine, no sľúbili uskutočnenie parlamentných volieb. Tie by sa mohli konať v roku 2016.
Thajsko sa zmietalo v nepokojoch skoro sedem rokov. Krajina je hlboko rozdelená na odporcov a prívržencov Šinavatrovej ako aj jej brata, bývalého premiéra Thaksina Šinavatru, ktorého v roku 2006 tiež zvrhli a obvinili zo sprenevery. Thaksinovi sa v roku 2008 podarilo ujsť do zahraničia.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.