Nezamestananosť v Španielsku stúpa, dosiahla vyše 27 percent
- 12:23 25.04.2013
- MADRID

Miera nezamestnanosti v Španielsku dosiahla v prvom kvartáli nový rekord 27,16 %, počet ľudí bez práce prekročil hranicu 6 miliónov. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny.
Po kolapse bubliny na realitnom trhu v roku 2008 však krajina čelí už druhému poklesu hospodárstva. Vlani štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny klesla o 1,37 %, čo bol druhý najhlbší prepad od 70. rokov. Na tento rok vláda v Madride prognózuje ďalší pokles o 1 až 1,5 %.
Miera nezamestnanosti v Španielsku sa v druhom kvartáli 2007 nachádzala na takmer tridsaťročnom minime 7,95 %. Hospodárstvo v tom čase dosahovalo prudký rast, pričom podľa agentúry AFP krajina v rokoch 2002 až 2005 zodpovedala za viac než polovicu tvorby nových pracovných miest v eurozóne.
Od spľasnutia realitnej bubliny krajina evidovala nárast nezamestnanosti v každom kvartáli.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb
Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie
V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.

Veterinári uvoľnili niektoré opatrenia proti šíreniu slintačky
Štátna veterinárna a potravinová správa od pondelka uvoľnila niektoré opatrenia v súvislosti so šírením slintačky a krívačky.

Na svetovej výstave Expo 2025 sa odprezentovali aj slovenskí vinári
Na svetovej výstave Expo 2025 v japonskej Osake sa v uplynulých dňoch prezentovali slovenskí vinári.